Jaké akcie držet, až Fed začne hýbat se sazbami?

| redakce

Až na největší skeptiky se trh shoduje v tom, že americká centrální banka jednou začne zvyšovat sazby. Zda to bude letos v létě, nebo až na podzim, případně až v dalších letech, je důležité téma pro celý investiční svět. Pokud nechcete čekat s nosem nalepeným na monitoru po každém zasedání FOMC, Goldman Sachs má pro vás celkem jednoduchou radu, které akcie zařadit do portfolia.

Podle investiční banky jsou na období zvyšování sazeb vhodným tipem pro akciové investory ty tituly, s nimiž se příliš neobchoduje. Dlouhodoběji držená jména mají tendenci v prostředí rostoucích sazeb překonávat svým výkonem trh. Obecně totiž taková období bývají více volatilní, což nejvíce dopadá na nejvíce "obrátkové" akcie.

"Volatilita je výrazně nižší u akcií, s nimiž se méně obchoduje, výsledkem čehož je jejich lepší rizikově vážený výnos," tvrdí stratég Elad Pashtan z Goldman Sachs. "Není to sice úplně intuitivní (u málo obchodovaných titulů může i jeden velký obchod vyvolat prudkou změnu ceny), ale více směňované akcie jsou náchylnější ke zlevňování, když roste volatilita a klesá likvidita v rámci obchodů s nimi."

Za posledních 20 let, pokud se podíváme na éry, kdy rostly v USA sazby Fedu, tituly, s nimiž se málo obchoduje, překonaly svým zhodnocením akcie, které mění majitele nejčastěji, o plných 8 procentních bodů. Lepší výkon podávaly v 89 % sledovaných půlročních period. Domácí úkol je tedy jasný - najít akcie, u nichž je podezřele nízký objem obchodů.

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama