Síla zdravého sebevědomí a věčné nejistoty

| redakce

Pokud budete na finančních trzích vždy jen souhlasit s konsenzem, velkou díru do světa neuděláte. Očekávané události totiž jsou v cenách akcií či jiných aktiv započteny. Chcete-li na burze vydělat, musíte být nezávislí a nesmíte se bát jít proti proudu. Ale pozor, každá mince má dvě strany.

Přílišné sebevědomí je také na škodu. Je sice skvělé, když máte na vše vlastní názor, na druhou stranu si ale musíte uvědomit, že každý pravdu mít nemůže. Pokud bude někdo tvrdit, že jsou akcie jisté společnosti výrazně nadhodnocené a brzy přijde prudký propad jejich ceny, zatímco vy budete tvrdit, že jsou podhodnocené a jediným možným scénářem je jejich postupné zdražování, je jasné, že se jeden z vás mýlí. Sebevědomí a zdravou míru ochoty riskovat musí u každého investora, který z trhu nechce odejít nahý a zadlužený, vyrovnávat skromnost a pokora.

"Na začátku 80. let minulého století jsem byl přesvědčený, že se americká ekonomika brzy propadne do recese," vzpomíná zakladatel společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio na vlastní zkušenost, která ho před více než třiceti lety vrátila nohama na zem. "Moje závěry byly takové, že silně utažená měnová politika a vysoká míra zadlužení nemohou skončit jinak než sérií světových státních bankrotů. Utvrdil mě v tom bankrot Mexika v srpnu 1982. Poté ale přišel šok, když se Fed pod vedením Paula Volckera rozhodl snížit úrokové sazby a akcie vstoupily do býčího trendu. To mě naučilo, jak moc je důležité přemýšlet o tom, že můj názor není vždy správný."

Podle Dalia je důležité, aby byli investoři za každé situace otevřeni dialogu. Pokud budete opačné názory ignorovat s tím, že máte stejně pravdu vy, dříve nebo později se spálíte. "Nestačí si ale jen připustit, že se i vy můžete mýlit. Být tolerantní vůči názorům ostatních lidí znamená mnohem více. Poslouchejte, co ostatní investoři říkají, všímejte si, jaká je jejich argumentace. Snažte se vcítit do jejich role a podívat se na svět jejich očima," radí. "Musíte se povznést nad své ego a přiznat si, že ne všechno máte v hlavě a že ne všemu rozumíte."

Vždy, když na jednu věc existují dva názory, je zřejmé, že správný je jen jeden z nich. Proč si tedy jednoduchou racionální analýzou argumentů obou stran neudělat jasno v tom, na čí straně je pravda? Ne nadarmo se říká "dvakrát měř, jednou řež".

Zdroj: Institutional Investor

reklama
reklama