Německé akcie jsou na výsluní, Fed je ale může zchladit

| Aleš Prandstetter

Nízké úrokové sazby, slabé euro a levné komodity. Trojkombinace, která tvoří ideální živnou půdu pro růst zisků firem i národních ekonomik. V Evropě ji nejlépe využilo Německo. Jeho hospodářství rostlo loni rychleji než ostatní ekonomiky eurozóny a optimisticky vyznívá i prognóza růstu pro letošní rok (+1,5 %). Není divu, že se pozornost investorů obrací od amerických akcií k těm evropským v čele s německými.

Německo je tahounem růstu ekonomiky eurozóny. Jakožto největšímu evropskému exportérovi mu významně pomáhá slabé euro. Firmám se daří zvyšovat zisky, což se odráží v růstu mezd a nabírání zaměstnanců. A vyšší platy a nové pracovní pozice zase podněcují chuť Němců utrácet.

Kruh německého oživení se uzavírá. Ještě loni v létě investoři v tento happy end nevěřili. Ukázalo se však, že pesimismus ohledně Německa byl přehnaný. Má to jeden pozitivní následek – německé akcie se stále ještě obchodují se slevou zhruba 11 % oproti americkým, i když tradičně bývají téměř stejně ohodnocené. A zájem o německé akcie pramení i z toho, že investoři hledají alternativu právě k akciím americkým. Americká centrální banka totiž letos plánuje přistoupit k prvnímu navýšení úrokových sazeb za devět let.

Německo má velmi dobře našlápnuto, ale v eurozóně není jediné. Španělsko relativně úspěšně bojuje se svou hospodářskou krizí, růst HDP se již rok drží v kladných hodnotách. Výborná čísla hlásí také Irsko, jehož ekonomika v loňském roce vzrostla o 4,8 %. Eurozóna se díky tomu vymanila ze stagnace, byť nelze zapomínat na problémy Francie a Itálie.

Písek do rozjetého mechanismu by mohl nasypat takzvaný Grexit, odchod Řecka z eurozóny, který je kvůli bojovnému postoji Řecka stále aktuálním tématem. Poněkud skrytější hrozbou představuje už zmíněné plánové navýšení úrokových sazeb v Americe. Mohlo by totiž mít negativní dopad na některé rozvíjející se ekonomiky, které jsou významnými obchodními partnery eurozóny. Krok Fedu může tedy nepřímo srazit evropský export.

reklama
reklama