Parita eura s dolarem nastane dříve. Co to znamená pro korunu?

| redakce

ING přehodnotila svůj výhled na vývoj měnového páru EUR/USD a očekává dosažení parity eura a dolaru již v prvním pololetí 2015.

Dosud vyhlížela až konec roku, pro který v polovině března snížila výhled na 0,95 EUR/USD.

S klesajícím EUR/USD souvisí i výhled pro EUR/CZK. V jeho případě ING předpokládá z důvodu slabšího eura přiblížení k hranici 27 EUR/CZK v druhé polovině letošního roku. Zároveň bude slabší euro podporovat ekonomickou aktivitu a růst cen v eurozóně, přičemž to byly to především nízké importované ceny z eurozóny, které minulý rok působily ve směru nižší inflace v ČR.

Slabší euro tak bude znamenat i rychlejší růst cen v ČR. Vzhledem k příznivě se vyvíjející domácí poptávce jsou dle ING úvahy o dalším zvyšování intervenční hladiny ze současných 27 EUR/CZK neopodstatněné. Banka se naopak domnívá, že pokud se kvantitativní uvolňování a slabší euro přenesou do cenového vývoje v eurozóně dle očekávání, je ukončení intervenčního režimu ČNB v druhé polovině roku 2016 pravděpodobné.

"Očekáváme proto ukončení režimu využívání kurzu koruny jako měnového nástroje ve 3Q2016, tedy na zasedání ČNB v září 2016. Na konci září by se kurz koruny měl pohybovat kolem 26 EUR/CZK, na konci roku 2016 pak očekáváme 25 EUR/CZK, ale to v závislosti na tom, do jaké míry bude ČNB posilování koruny usměrňovat.

Očekávaný pokles EUR/USD a závazek ČNB udržovat kurz EUR/CZK nad 27 pak znamená oslabování koruny vůči dolaru až k hladině 30 USD/CZK ve 2Q2016.