Zachrání hipsteři britskou ekonomiku?

| redakce

Nejen londýnské ulice zaplavili mladí vousatí muži na starých kolech a dívky s výraznými brýlemi a vintage taškami. Hipsteři vzali evropská velkoměsta útokem. A vytvořili si dokonce i svou ekonomiku.

Takzvaná flat white economy je novým konceptem převážně digitální ekonomiky, která se začala rozvíjet po světové finanční krizi z roku 2008, a to zejména ve vybraných částech východního Londýna. Svůj název ekonomika získala podle stejnojmenné kávy, která se mezi mladými podnikateli v tomto dynamickém "segmentu" těší značné oblibě.

Jádro londýnské flat white economy tvoří mediální a marketingové internetové startupy. Významnou roli v ní ale hrají také drobní maloobchodní prodejci módy či provozovatelé kaváren a společnosti zaměřující se na zajišťování společenského a kulturního vyžití intelektuálně orientovaných a mainstream odmítajících zákazníků.

Výstřední byznysmeni

Mezi roky 2012 a 2014 ve východním Londýně vzniklo jen v okolí ulice Old Street celkem 32 tisíc firem, což je stejně jako dohromady v celém Manchesteru a Newcastlu. Většinu těchto nových společností tvořily startupy z flat white economy.

Podle Douglase McWilliamse, šéfa britského Centra pro ekonomický a podnikatelský výzkum (CEBR), se v britské metropoli flat white economy daří hned ze tří důvodů. Svoji roli hraje prudký rozvoj technologií, dále rychlost, s jakou některé obchody přecházejí z kamenných prodejen na internet, a v neposlední řadě velký počet nezaměstnaných Londýňanů schopných nekonvenčního a kreativního myšlení.

Nástup hipsterských kaváren či obchodů s alternativní módou pak pramení z toho, že se mladí podnikatelé chtějí odlišovat od svého okolí, a proto odmítají nadnárodní módní řetězce či klasické restaurace. McWilliams v této souvislosti poukazuje například na londýnský projekt Boxpark, což je v podstatě minimalistické obchodní centrum s módou a kavárnami postavené z přepravních kontejnerů na dohled od Old Street.

Nečekaná britská spása

Centrum pro ekonomický a podnikatelský výzkum očekává, že během následujících pěti let londýnská ekonomika vzroste o 15,4 %, což je výsledek, kterého by neměl ve Spojeném království dosáhnout žádný jiný region. Celá britská ekonomika by v tomto období měla posílit o 10,7 %, z čehož by se o 3,5 procentního bodu mělo zasloužit právě hlavní město. "K růstu britské ekonomiky budou nejvíce přispívat ty podniky, jejichž fungování lze jen těžko popsat," říká McWilliams. "Je to neklasifikovatelná směs IT, módy, kultury a marketingu."

Jistým rizikem dalšího vývoje je to, že flat white economy sama sobě do značné míry podkopává nohy. Ve vybraných londýnských čtvrtích, kde mají startupy z této oblasti své miniaturní kanceláře a kam lidé chodí na "tak trochu jinou kávu", rychle ubývá volných ploch k pronájmu, v důsledku čehož raketově rostou jejich ceny. McWilliams nicméně uklidňuje, že dokud na trhu bude po produktech a službách z flat white economy poptávka, zájem podnikatelů neopadne, a to bez ohledu na náklady, které budou se vstupem na tento specifický trh spojené.

Zdroj: Telegraph, The Guardian, bookomi.com

reklama
reklama