4 největší překážky dalšího růstu cen amerických akcií

| redakce

David Rosenberg z Gluskin Sheff ve své aktuální poznámce klientům shrnuje čtyři z největších překážek na cestě k pokračování současného býčího trhu.

1. Růst zisků zpomaluje

Výhled trhu založený na odhadech zisků jednotlivých firem ukazuje na 3,1% pokles provozního zisku na akcii v rámci indexu S&P 500 v prvním kvartálu 2015. Pro druhý kvartál analytici předpovídají další meziroční pokles, i když už jen o 0,7 %. Ještě na začátku roku trh vyhlížel ve druhém čtvrtletí růst zisku na akcii o téměř 6 %.

Vývoj odhadovaného čistého zisku na akcii a indexu S&P 500
Vývoj odhadovaného čistého zisku na akcii a indexu S&P 500Zdroj: FactSet

2. Vysoké ocenění akcií

Valuace jsou vysoké. Poměr ceny a zisku na akcii (P/E) založený na ziscích za uplynulých 12 měsíců je těsně pod 20, dlouhodobý průměr je 16. "Je celkem běžné, že trh roste i v době, kdy zisky stagnují, je ale potřeba další růst valuací," varuje Rosenberg.

P/E indexu S&P 500 na základě zisků za uplynulých 12 měsíců (26. března 2015)
P/E indexu S&P 500 na základě zisků za uplynulých 12 měsíců (26. března 2015)

3. Data z ekonomiky zklamávají

Index ekonomických překvapení sestavovaný Citigroup (sleduje to, zda jsou data lepší, nebo naopak horší, než čekali analytici) je nejníže od srpna 2011. Tehdy S&P 500 spadl v reakci na odebrání nejvyššího ratingu USA a mnozí se obávali, že se otáčí trend na akciovém trhu. To se nepotvrdilo, historie ale není předobrazem budoucnosti.

Index ekonomických překvapení a výnos 10letých vládních dluhopisů USA
Index ekonomických překvapení a výnos 10letých vládních dluhopisů USA

4. Silný dolar negativně dopadá na ziskovost amerických firem

"Někdy je toho dobrého až příliš," píše Rosenberg. Býčí trend na trhu s dolarem podle něj ještě neskončil. Pro firmy, které významnou část svých tržeb nemají v dolarech, to po přepočtu do výsledkovky znamená problém.

Zdroj: Gluskin Sheff

reklama
reklama