Co přiměje Fed ke zvýšení sazeb? Jeho šéfka Yellenová sleduje čtyři ukazatele

| redakce

Na řeči měnového výboru americké centrální banky (FOMC) o "trpělivosti" raději zapomeňte. Fed dal jasně najevo, že utahování měnové politiky je sice v plánu, nebude se ovšem řídit podle kalendáře, nýbrž ekonomickým vývojem v USA. Kdy si tedy bude americká centrální banka natolik jistá, aby se do zvýšení sazeb téměř z nuly pustila? Trhu mohou napovědět čtyři indikátory.

1. Práce, práce, práce

Situace na trhu práce se musí dále zlepšovat. "Silnější trh práce bez nějakých stagnací je jedním z faktorů, který by mou důvěru posílil," nechala se slyšet Yellenová. Ukazatelem oslabení na trhu práce je například míra nezaměstnanosti, která v únoru dosáhla 5,5 %. FOMC tento měsíc snížil odhady dlouhodobé nezaměstnanosti na 5-5,2 %. To je limitní míra a její další pokles spolu s růstem mezd by mohl tlačit vzhůru inflaci. Sečteno a podtrženo, trh práce v USA musí ještě urazit kus cesty, než centrální bankéři usoudí, že je zvyšování sazeb na programu dne.

Nezaměstnanost (USA)

2. Jádrová inflace

Inflaci bez zahrnutí kolísavých cen energií a potravin je nutno stabilizovat. "Očekáváme, že inflace zůstane poměrně nízko kvůli poklesu cen energií a dolaru," oznámila Yellenová. "Data o inflaci budeme pečlivě sledovat." Jinými slovy, stabilizace nebo nárůst jádrových cen (vyjma potravin a energií) může mít větší váhu než aktuální data o vývoji cen jako celku.

Jádrová inflace (USA)

3. Růst mezd

Mzdy nesmějí klesat. Yellenová uvedla, že Fed bude čekat na jejich růst jako na signál inflace, ačkoli ani to podle předsedkyně není předzvěstí toho, že ke zvýšení sazeb dojde. Existuje řada nepřímých důkazů, že se mzdy skutečně postupně zvedají, nemají ale zatím podporu v datech. Průměrný hodinový výdělek vzrostl za poslední rok do února jen o dvě procenta. To je od konce recese v červnu 2009 v souladu s průměrem.

Růst mezd (USA)

4. Inflační očekávání

Inflační očekávání domácností a investorů by se měla do budoucna ještě zvýšit, zatím totiž příliš vysoká nejsou. "Pokud by se časem zvedla, pravděpodobně by to mou důvěru zvýšilo," naznačila Yellenová. Inflační očekávání v průběhu uplynulých pěti let klesala a dostala se až na lednových 1,75 %. Dvouprocentní hranice by zřejmě byla právě tím, na co Yellenová čeká.

Očekávaná inflace (USA)

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama