Evropa se dostává do pohody. Ukazuje to těchto 5 grafů

| redakce

Zatímco USA se ubírají vstříc ekonomickému oživení, ekonomiku eurozóny téměř všichni litují. Poslední ekonomická data ale signalizují, že se na evropském kontinentu blýská na lepší časy.

V Evropě převládá pesimismus

  • Měny: Euro loni ztratilo 20 % proti dolaru.
  • Akcie: Americký index S&P 500 překonal výkonnost STOXX Europe 600 o více než 15 procentních bodů (obojí měřeno v dolarech). Roční rozdíl se blížil 20 procentním bodům v eurech.
  • Dluhopisy: Obavy z deflace vedou investory k tomu, že jsou ochotni platit 0,07 % za privilegium půjčovat německé vládě na 5 let. USA si naproti tomu půjčují za 1,4 %.

K deflaci, definované jako období klesajících cen (které odrazuje spotřebitele od výdajů, protože vyčkávají na zlevnění), ale v eurozóně nedochází.

Maloobchodní tržby

V lednu maloobchodníkům rostly tržby o 1,1 % měsíčně, čímž předčily 0,2% růst předpovídaný ekonomy. Roční údaj +3,7 % znamenal nejrychlejší růst za téměř dekádu a překonal očekávání ekonomů 2,3% zvýšení tržeb.

Maloobchodní tržby eurozóny
Maloobchodní tržby eurozóny

Spotřebitelská důvěra

Evropská komise každý měsíc provádí mezi 23 tisíci domácností průzkum důvěry. I když z převahy negativních odpovědí vyplývá, že pesimisté stále dominují, březnový údaj -3,7 s přehledem předčil hodnotu -5,9 predikovanou ekonomy.

Spolu s růstem maloobchodních tržeb se zlepšovala také spotřebitelská důvěra. Drahé zboží v budoucnu během období inflace vede spotřebitele k větší důvěře v ekonomickou budoucnost (nákupy neodkládají), což působí pozitivně na domácí HDP.

Index spotřebitelské důvěry Evropské komise
Index spotřebitelské důvěry Evropské komise

Překvapení

V regionu přetrvává pesimismus, ekonomové s ním ale šlapou vedle, protože data ohledně růstu ekonomiky pozitivně překvapují. Naopak přehnaně optimističtí jsou prognostici ohledně americké ekonomiky, jak ukazují indexy Citigroup.

Indexy ekonomických překvapení Citigroup
Indexy ekonomických překvapení Citigroup

Peněžní zásoba

V širší ekonomice naznačují některá data z oblasti peněžní nabídky, že by se úvěrová aktivita měla opět rozpohybovat. Téměř před deseti lety Jürgen Stark, tehdy hlavní představitel německé Bundesbank v ECB, prozradil, že jeho oblíbeným grafem je indikátor zdraví ekonomiky euroregionu.

Index měřící změnu úvěrových toků plynoucích do regionu naznačuje, že se nezvýšily od března 2012. Podle nejnovějších dat indikátor ale od přechodu do pozitivního teritoria v lednu dělil jen "chloupek". Vytoužený efekt kvantitativního uvolňování ECB, které bylo oznámeno v dostatečném předstihu v lednu a spuštěno na začátku března, je již cítit.

Meziroční změny peněžní zásoby eurozóny
Meziroční změny peněžní zásoby eurozóny

Inflační swapy

"Hospodářský růst získává momentum," prohlásil v pondělí Draghi v Evropském parlamentu. Otázkou je, proč tomu trhy - dluhopisový a měnový - nevěnují pozornost.

Program nákupu dluhopisů rovněž ovlivnil cenová očekávání. Šéf ECB Mario Draghi upřednostňuje měření budoucí inflace pětiletou inflační swapovou mírou 5 let dopředu. Ukazatel měří, jak rychle tradeři a investoři očekávají změny cen. Ukazatel se odrazil ode dna, i když výnosy vládních dluhopisů směřují hlouběji do negativního teritoria. Nejaktuálnější údaj 1,7 % překonává minimum 1,48 % z poloviny ledna a přinejmenším se přibližuje 2% cíli ECB.

Draghiho preferovaný ukazatel inflačních očekávání
Draghiho preferovaný ukazatel inflačních očekáváníZdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama