Nick Beecroft (Saxo): Ještě stále sázejte na akcie, dolar nechá paritu s eurem daleko za sebou

| Roman Chlupatý

Evropské akcie mají díky kvantitativnímu uvolňování našlápnuto k cestě výše a posilovat by měly i burzy v Americe. Akcie tak v modelovém portfoliu Nicka Beecrofta, analytika ze Saxo Capital Markets, zabírají zhruba 65 %. Pojistkou do nepohody je 25% podíl kvalitních dluhopisů a 10 % ve zlatě. To by mělo zafungovat jako záchranná brzda v případě, že se inflační spirála roztočí rychlostí, jakou si nyní nikdo nepřipouští.

Růst HDP USA bude letos asi slabší, než se čekalo. Turbulence v eurozóně trvají, Čína bojuje se zpomalením a Japonsko se chytá stébla od centrální banky. Jakou strategii za této situace zvolit?

Podle mě má stále smysl užít si jízdu, dokud trvá. Je možné očekávat další posílení rizikových aktiv. To platí o amerických i evropských akciích, zřejmě ve větší míře těch evropských. Viděli jsme, co kvantitativní uvolňování udělalo s cenami akcií ve Spojených státech, a něčeho podobného bychom se mohli dočkat na starém kontinentu. Půjde o historicky takřka bezprecedentní rozpor mezi zdravím akciových trhů a ekonomiky jako takové. To minimálně letos nabídne zajímavé momentum. Valuace v Evropě totiž mají prostor růst a dostat se na úroveň amerických, což investorům slibuje zajímavé zisky.

Z investiční ofenzivy přejděme do obrany. Jak hodnotíte situaci na dluhopisovém trhu?

Výnosy z dluhopisů podle mě dosáhly pro toto pololetí svého limitu. Desetileté americké bondy se například nedávno dostaly s výnosy na 2,25 % a hodně by mě překvapilo, kdyby se v brzké době dostaly výše. Deflace totiž zůstane strašákem, zatímco růst mezd bude nadále ekonomy spíše zklamávat. Některá americká ekonomická data z posledních týdnů navíc signalizují zhoršování situace.

Podle většiny trhu Fed zvýší sazby letos, zřejmě ve druhém pololetí, podle vás k tomuto kroku přistoupí až v roce 2016. Co tedy čekat od amerického dolaru?

Podle mě může být letos i navzdory uvolněné politice Fedu silný. Je to o relativní síle oproti dalším měnám a na trhu je nepochybně mnoho velkých měn, které jsou na tom hůře než dolar. Do této skupiny patří i euro kvůli dlouhotrvajícím problémům v eurozóně a nedávno spuštěnému kvantitativnímu uvolňování. Mohlo by navíc dojít k rozšíření současného programu, potíže s Řeckem trvají a tak dále. Co se libry týče, od hlavního ekonoma Bank of England jsme se dočkali výrazně holubičích vyjádření, podle kterých by mohly sazby dokonce zamířit dolů, nikoli vzhůru, jak většina trhu čeká. I proto nyní libře moc nevěřím. A to samé platí o jenu, který si Japonci přejí mít slabý. Pokud se tedy zaměříme na kurz dolaru vůči velkým měnám, nevidím důvod, proč by měl přestat posilovat.

Znamená to, že podobně jako část trhu čekáte, že dolar zaútočí na paritu s eurem? A pokud ano, kdy bychom se toho mohli dočkat?

Letos by posílení dolaru pod paritu s eurem nemělo nikoho překvapit, realistická je podle mě úroveň 0,9 EUR/USD. Dojde k tomu podle mě i v případě, že se podaří vyřešit problémy s Řeckem. Kdyby došlo na bouřlivý Grexit, tedy odchod země z eurozóny, lze očekávat i úrovně 0,83 EUR/USD, což je pro euro velice blízko historického dna. Shrnuto, euro vidím jako medvěd a dolar jako býk.

Jak byste tedy nyní skládal své modelové portfolio?

Byl bych výrazně overweight v akciích, řekněme 60-70 % portfolia. 25 % by připadlo na kvalitní dluhopisy a 10 % na zlato. Tento cenný kov, můj starý dobrý přítel, by byl v portfoliu pro případ, že budou centrální bankéři v boji za vyšší inflaci úspěšnější, než sami čekají.

reklama
reklama