Akcie na rekordech: Tentokrát je to jiné, akorát s tím samým Jimem Cramerem

| Andrej Rády

2. března 2000 Jim Cramer s velkou pompou ukazoval 10 akcií, které nakupuje "při každém sebemenším poklesu, což vzhledem k situaci na trhu není zase tak často". Byly to cenné papíry firem 724 Solutions, Ariba, Digital Island, Exodus, InfoSpace.com, Inktomi, Mercury Interactive, Sonera, VeriSign a Veritas Software. Pamatujete si některou z nich?

Magazín Fortune o 15 měsíců později lakonicky shrnul výkon Jimových 10 tipů: -82 %. Cramer okupuje televizní obrazovky dodnes a akcie jsou na rekordech.

Nepochybně to na přelomu tisíciletí byla výjimečná, specifická doba. Tentokrát to jistě bude jiné (Nasdaq v pondělí 2. března 2015 po 15 letech opět uzavřel nad 5 000). Na tom se vlastně všichni shodují, že tentokrát je to jiné - technologický benchmark, respektive jím zastřešený trh má mnohem příznivější ocenění, zahrnuje řadu firem s opravdu silnými rozvahami, dividendový výnos a zisky nejsou pouhými sny a podobně.

Jen jestli se na té jinakosti současnosti neshoduje příliš mnoho lidí a příliš jednohlasně. Konsenzuální bezstarostnost a přesvědčení o zdravosti růstu cen akcií je až příliš ukázkový varovný signál.

COMPX stock chart

Ve svém pondělním tweetu to "fanoušek" Jima Cramera vyjádřil jasně: "Co tentokrát není jiné? To, jak se všichni shodují, že to je tentokrát jiné!"


Mimochodem, když si na YouTube zadáte "This Time It's Different", nepočítejte s nějakou velkou radostí z toho, co uslyšíte. Snad to trhy zvládnou lépe než kapela Evans Blue.

reklama
reklama