Nedisciplinovanost jako největší nebezpečí pro vaše portfolio

| redakce

Největší hrozbou letošního roku pro investory nebude zpomalování růstu čínské ekonomiky, další vývoj řecké dluhové krize ani případná eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. V černé labutě by se letos mohli proměnit sami investoři.

"Největší hrozbou letos pro investory budou jejich emoce," varuje Joshua Brown z poradenské firmy Ritholtz Wealth Management. "To, jak se investoři v období zvýšené volatility na trzích pod tlakem rozhodují, má na jejich portfolia mnohem větší vliv než všechny světové ekonomické a politické události dohromady."

Ne nadarmo se říká, že nejdůležitější vlastností investora jsou pevné nervy. Krizové situace na lidskou psychiku vyvíjejí obrovský nápor, takže nedisciplinovaní investoři ve vypjatých chvílích jednají impulzivitě a zkratkovitě, aniž by domýšleli, jaké nevratné následky jejich rozhodnutí budou mít.

Jako blesk z čistého nebe

Zkuste přemýšlet o tom, co se stalo v březnu 2000, když se najednou ze dne na den zastavil růst cen technologických akcií a následoval jejich prudký pád. Nebo jinak, čím byl výjimečný konec roku 2007, kdy praskla nemovitostní bublina? A co krach na Newyorské burze 24. října 1929? Stalo se snad tehdy něco opravdu důležitého? Pokud vás nic nenapadá, není to tím, že byste měli špatnou paměť nebo si toho málo přečetli o historii. Ve zmíněných dnech se skutečně nic zvláštního nestalo. Investoři jen zazmatkovali a pár jich neudrželo nervy na uzdě. Pak už se na sebe vše začalo nabalovat jako sněhová koule.

"Pokud nedokážeme příčiny obratu trendu na finančních trzích identifikovat ani zpětně, kde bereme jistotu, že to nyní dokážeme v reálném čase, nebo dokonce s předstihem?" pokládá Brown řečnickou otázku, která nutí k zamyšlení.

Jak z toho ven? Jednoduše. Investujte vždy jen v dlouhodobém horizontu, a to podle přesně definované investiční strategie. A pokud by vás snad někdy napadlo činit pod vlivem aktuálního dění na trzích či světové politické scéně zbrkle zásadní rozhodnutí, vzpomeňte si, jak dopadli všichni ti, kteří se po korekci na trzích na lokálních minimech zbavili i posledních zbytků svého portfolia, aby o pár týdnů, měsíců nebo let později lomili rukama a lkali, jak jen mohli udělat takovou hloupost. Trpělivost se vyplácí.

Dlouhodobý vývoj cen světových akcií aneb Trpělivost růže přináší
Dlouhodobý vývoj cen světových akcií aneb Trpělivost růže přináší

Zdroj: The Reformed Broker

reklama
reklama