Tento fond živí jednu z nejsilnějších rally posledních let

| redakce

Od začátku letošního roku japonské akcie posilují téměř o osm procent a za celý loňský rok přidaly kolem sedmi procent. Nic závratného, chtělo by se říci. Nebylo by to ale Japonsko, kdyby bylo vše tak jednoduché.

Sluší se říci, že si japonské akcie zajistily veškeré zisky za loňský rok až ve 4. čtvrtletí. V posledním kvartálu vzrostl index Nikkei 225 téměř o osm procent a index Topix přidal více než šest procent.

Pokud hádáte, že za rally japonských akcií stojí zvýšený zájem zahraničních investorů, jste vedle. Ve skutečnosti japonským akciím nevěří ani tak investoři ze světa, ale hlavně jeden jediný fond. GPIF neboli Government Pension Investment Fund, největší penzijní fond na světě, který spravuje japonská vláda, v posledních třech měsících loňského roku nakoupil domácí akcie za téměř 14 miliard dolarů. Zahraniční investoři do svých portfolií naproti tomu přidali japonské akcie jen za něco málo přes 9 miliard dolarů.

Fond nedávno oznámil, že v období od října do prosince 2014 (3. fiskální čtvrtletí 2014) dosáhl zhodnocení investičních prostředků přes 5 %, a to právě i díky výraznému růstu cen japonských akcií, které se dostaly na maxima za posledních 15 let. Dodejme, že od konce roku 2012 index Nikkei 225 vykázal nárůst o více než 120 %.

GPIF - hospodářské výsledky za 3QFY2014
GPIF - hospodářské výsledky za 3QFY2014Zdroj: GPIF

Nákupní nálada fondu, který ve svém portfoliu drží aktiva za 1,2 bilionu dolarů, svědčí o tom, že si jeho správci vzali k srdci přání japonského premiéra Abeho, aby se fungování GPIF změnilo a fond začal investovat na úkor relativně bezpečných a málo výnosných dluhopisů do rizikovějších akcií se zajímavějším potenciálem zhodnocení.

Loni v říjnu fond oznámil, že snižuje cíl expozice vůči japonským vládním dluhopisům z 60 % na 35 % a spolu s tím zvyšuje cíl expozice vůči japonským akciím z 12 % na 25 % a vůči zahraničním akciím z 11 % na 25 %.

A jak fond řekl, tak i udělal. Expozice GPIF vůči akciím se během posledního čtvrtletí minulého roku oproti předchozím třem měsícům zvýšila z 18,2 % na 19,8 %, z toho vůči světovým stoupla ze 17,41 % na 19,64 % a vůči japonským z 18,23 % na 19,80 %. Celková tržní hodnota akciového portfolia fondu vzrostla zhruba o 27,5 miliardy dolarů, z čehož čistá nákupní cena akcií činila asi 14,2 miliardy dolarů.

GPIF - alokace investic podle tříd aktiv (3QFY2014)
GPIF - alokace investic podle tříd aktiv (3QFY2014)Zdroj: GPIF

Zdroj: WSJ

reklama
reklama