Trojka roku 2015: Asijský tygr, tichomořské souostroví a perla černého kontinentu

| redakce

Žebříčku nejvíce rostoucích ekonomik by měly i letos kralovat rozvíjející se asijské a africké země. Špatně by na tom neměly být ani Spojené státy. S Evropou to bude horší.

Světová ekonomika by letos podle výsledků ankety, kterou mezi předními ekonomy provedla agentura Bloomberg, měla vzrůst o 3,2 % a v příštím roce by měla přidat dalších 3,7 %. V předchozích dvou letech globální hospodářství meziročně vzrostlo dvakrát po sobě o 3,3 %.

Nejprudší hospodářský růst by letos měla stejně jako v předchozích letech vykázat Čína. Loni největší asijské hospodářství vzrostlo o 7,4 %. Letos by sice měl růst HDP Číny zpomalit na 7 %, i to by ale na prvenství mezi velkými ekonomikami mělo s pohodlným náskokem stačit. Indie čeká v závěsu na svou příležitost.

Čínská centrální banka (PBoC) v poslední době podnikla hned několik kroků, kterými se snaží nepříznivý trend zpomalování ekonomického růstu zvrátit. V listopadu 2014 banka poprvé od roku 2012 snížila jednoroční depozitní sazbu o 25 bazických bodů na 2,75 % a dále jednoroční výpůjční sazbu o 40 bazických bodů na 5,6 %. Na začátku února pak PBoC snížila i rezervní poměr pro čínské banky, a to o 50 bazických bodů na 19,5 %, což finančním ústavům otevřelo cestu k možnosti snížit množství depozit, která musejí držet jako rezervy. O uplynulém víkendu pak šly sazby opět níže.

Jen pro srovnání, ekonomiky USA a Spojeného království, které k celosvětové hospodářské expanzi přispívají asi čtvrtinou, by letos měly vzrůst o 3,1 %, respektive 2,6 %. HDP eurozóny by se měl v roce 2015 zvýšit jen o 1,2 %, což by do značné míry mělo být zapříčiněno přetrvávající nejistotou ohledně budoucnosti měnové unie přiživovanou překotně se vyvíjející řeckou dluhovou krizí.

Odhad tempa expanze nejrůstovějších ekonomik v roce 2015
Odhad tempa expanze nejrůstovějších ekonomik v roce 2015

Druhé místo by letos mělo v žebříčku nejdynamičtějších ekonomik patřit Filipínám a třetí místo by měla s 6% růstem HDP uhájit Keňa, a to i navzdory tomu, že čtyři z deseti Keňanů žijí pod hranicí chudoby.

Růst hospodářství USA by měl z loňských 2,4 % zrychlit, přestože se všeobecně očekává další posilování amerického dolaru, což je trend, který neradi vidí zejména američtí exportéři. Americká centrální banka navíc již delší dobu naznačuje, že se pomalu přibližuje okamžik, kdy začne zvyšovat úrokové sazby. Ani tento krok, který od banky aktuálně většina ekonomů očekává již zhruba v létě, by nicméně nemusel znamenat žádnou katastrofu. Rozhodnutí konečně zvýšit sazby totiž potvrdí, že banka ekonomice věří, což by za jistých okolností dokonce mohlo některé firmy podpořit v dalších investicích.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama