Zloděj, nebo lakomec? 5 typů osobnosti podle milionáře, který vydělal na vrcholu technologické bubliny

| redakce

Americký multimilionář a investor Kevin O'Leary udělal největší obchod svého života v roce 1999, když v době internetové horečky prodal firmu The Learning Company společnosti Mattel za 4,2 miliardy dolarů. Za svou obchodní kariéru vystřídal řadu oborů a viděl toho dost na to, aby ve své knize "Cold Hard Truth on Family, Kids and Money" dokázal shrnout nejběžnější vzorce finančního chování do pouhých pěti osobnostních typů. Poznáváte se v nich?

1. Somrák

To je ten člověk, který "náhodou" zapomene peněženku doma pokaždé, když někam vyrazíte. Také zpravidla nedává příliš velké spropitné, pokud vůbec nějaké. "Někteří somráci pocházejí z prostředí nedostatku," popisuje O'Leary. "Nedostatek peněz, nedostatek zdrojů, nedostatek času." Takový člověk má podle O'Learyho tendenci půjčovat si peníze od rodiny a přátel tak dlouho, dokud ho neodstřihnou.

2. Spendaholik

"Spending money", tedy utrácení peněz, mu není cizí. "Všichni dobře víme, o koho jde. Jsou to ti, co chtějí za všechny platit. Zoufale se snaží působit úspěšně a populárně," píše O'Leary. "Nenechte se ale mýlit." Když někdo pokaždé platí za své přátele, neznamená to ještě, že si to může dovolit.

Podle O'Learyho existuje dost vysoká pravděpodobnost, že tito lidé žijí na dluh. Jistě, pro takové chování je řada omluv, ale poukazuje to na spendaholikovu neschopnost celoživotně zacházet s penězi. "V případě dluhu se peníze stávají vašimi nepřáteli," upozorňuje O'Leary.

3. Povaleč

Charakterizuje ho nedostatek ambicí. Nikdy se nemusel starat o peníze. Buď mu je vždy zajistila rodina, nebo žije v polorozpadlém bytě a je dlouhodobě zahrabaný v jednom zaměstnání. Takový člověk nemá úspory. Jednoduše očekává, že se jeho finanční potřeby vždy nějakým způsobem pokryjí.

4. Zloděj

"Nejlepšími zloději jsou vlci v obleku od Armaniho. Vypadají jako bohatí byznysmeni, ale jsou to podvodníci," říká O'Leary. Za svou kariéru se prý potkal s řadou lidí, kteří si prostě nemohli pomoct. Okrádat lidi o peníze se stalo jejich zvykem, nemocí.

Nějakou dobu jim jejich strategie může vycházet. Ovšem když spadne klec, jejich reputace je navždy ztracena a oni (a často i jejich rodiny) jsou ze společnosti bez milosti vyloučeni. "Znám hudebního promotéra, velmi vlivného muže, který lidi mnohokrát okradl a pak spálil všechny mosty," popisuje O'Leary. "Je velmi bohatý, ale o to už ani moc nejde. Přišel o všechny sociální i obchodní kontakty."

5. Lakomec

"Lakomec utrácí vyváženě a žije život obklopený svými finančními prostředky. Ke spoření i investování přistupuje zdravě, ví, jak si stanovit rozpočet a jak ho dodržet," popisuje O'Leary.

Lakomec říká: Je spousta věcí, které chci, ale nemůžu si je dovolit. A dokud si je nebudu moct dovolit, budu se muset bez nich obejít. O'Learyho matka prý splňuje tři základní pravidla, která definují, co znamená mluvit jazykem lakomců: "Příliš neutrácet. Co nejvíc šetřit. Vždy investovat." Lakomec je tak poněkud chybné označení. Je to totiž z hlediska financí jediný žádoucí typ osobnosti.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama