Akciové trhy často padají zdánlivě bezdůvodně, výrazné korekce ale mají fundament. Ten současný zatím přeje dalšímu růstu

| redakce

Když se ceny akcií propadnou za den o procento nebo o dvě, vlastně se nic neděje. Až ve zpětném zrcátku vidíme, zda takový pokles ohlašoval výraznější změnu trendu, nebo to byl jen výkyv trhu na cestě vzhůru. Velké korekce a medvědí trhy ale zpravidla začínají v souvislosti s něčím reálným. A mohou začít prakticky ze dne na den.

James Liu a Abigail Dwyer z JPMorgan Asset Management na blogu zveřejnili graf, který zobrazuje korekce na americkém akciovém trhu. Většina z 20% a hlubších propadů byla spojena s něčím mimo akciový trh, například s válkami, recesemi nebo změnami politiky centrálních bank.

Propady cen tedy podle názoru obou expertů nenastávají jen proto, že by byly ceny vysoké. Ekonomické podmínky jsou prý aktuálně pro akcie stále příznivé. "Ekonomika by měla dále růst, trh práce je v solidní kondici, firmy jsou zdravé a konečně začínají používat hromadu hotovosti, kterou od krize získaly. Spotřebitelská důvěra v USA je také vysoká, bohatství domácností roste, paliva jsou levná, zároveň ale není patrná žádná euforie a bezstarostnost (typická pro vrcholy trhu - pozn. red.)," píší Liu a Dwyer.

Vše ale není růžové. "Starosti nám dělá vysoká míra intervencí centrálních bank na finančních trzích," přiznávají analytici. "Trhy plují v neprobádaných vodách a dopady mnoha let extrémně uvolněné měnové politiky jsou nejasné."

Korekce indexu S&P 500 mívají důvod
Korekce indexu S&P 500 mívají důvod

Zdroj: JPMorgan

reklama
reklama