Jak investovat tisícovku měsíčně dalších 15 let

| redakce

Dlouhodobé spoření ve světě, v němž se nelze spoléhat na státní důchody, nabývá na důležitosti. S pravidelnými investicemi se dá začít i s několika stokorunami měsíčně. Kam na českém trhu zamířit, když se rozhodnete z každé výplaty dávat stranou 1 000 Kč?

David Brančík

David Brančík (portfoliomanažer, Investiční společnost České spořitelny)

Při takto dlouhém období a pravidelném investování se investor může odvážit jít do trochu většího rizika. Z konvenčních investičních "zbraní" nelze než doporučit akcie. I kdybyste byli velkými smolaři a špatně načasovali začátek pravidelného investování (na nějakém významnějším akciovém vrcholu), pravděpodobnost, že na konci uvidíte hodnotu majetku menší, než kterou jste nominálně investovali, je velmi nízká.

Na 6-8letém časovém horizontu bych já sám investoval do nějakého širšího akciového indexu, například oblíbeného S&P 500. Třeba přes nějaký ETF, respektive indexový podílový fond. S 15letým horizontem bych se ale nebál jít ještě o krok dále a vrhnout se do nějakého koncentrovanějšího produktu. Mířím do vlastních řad a mluvím například o ISČS Top Stocks, jehož potenciál zhodnocení je ještě vyšší než u zmíněného indexu. Nebo třeba ESPA Stock Biotec, za ním vidím i silný fundamentální příběh rozvoje a potenciálu biotechnologického sektoru v blízké budoucnosti.

Anketa: Michal Valentík

Michal Valentík (hlavní investiční stratég ČP INVEST)

Když se investor rozhodne pravidelně investovat na měsíční bázi, je irelevantní výše úložky. S ČP INVEST lze investovat od několika stovek korun až po desítky tisíc. Investiční horizont nad deset let implikuje možnost investovat i do rizikovějších aktiv, která ovšem v delším časovém období slibují vyšší výnos.

První produkt, který je vhodný pro pravidelné investice, je PARTNER Invest. Jedná se o produkt životního cyklu, kde si investor pouze nadefinuje počet let investování a výši měsíční investice. Celý produkt je tvořen pěti na sebe navazujícími fázemi. Složení jednotlivých fází se mění v závislosti na investičním horizontu. Investice jsou postupně automaticky přesouvány z akciových do konzervativnějších investičních strategií s tím, jak se blíží konec investičního horizontu. Produkt tedy obsahuje "investiční brzdu", která slouží v pozdějších fázích ke snížení rizikovosti celkové investice.

Další možností je například Dynamický balancovaný fond ČP INVEST, který spojuje to nejlepší z dvou hlavních vlajkových lodí ČP INVEST, a to Fondu globálních značek a Fondu korporátních dluhopisů. Portfolio fondu obsahuje dvě třetiny globálních akcií a jednu třetinu korporátních dluhopisů. Nejedná se o fond fondů, do majetku fondu vybíráme přímo kvalitní akcie a dluhopisy, takže můžeme provádět efektivní aktivní správu a doručit investorovi vyšší zhodnocení.

Jiří Paták

Jiří Paták (výkonný ředitel, Chytrý Honza)

Tisícikoruna je ideální pro pravidelné investování do fondů životního cyklu, v nichž může každý investovat vlastním tempem s ohledem na vlastní časový horizont. Nabídka na českém trhu je relativně široká a lze vsadit na již osvědčené programy renomovaných investičních skupin.

V poslední době mě zaujaly investiční plány BNP Paribas Plan Easy Future, které na rozdíl od konkurence nabízejí podle mého názoru atraktivnější zhodnocení a také určité prvky ochrany vloženého kapitálu.

Anketa: Jakub Sýkora

Jakub Sýkora (výkonný ředitel, Cornhill Management)

V takto dlouhém období by se pravidelně investující klienti neměli bát zvolit velmi dynamickou strategii, s níž sice zažijí výkyvy výkonnosti, ale celkový zisk bude s velkou pravděpodobností větší než při konzervativnějších alternativách. Navíc při krátkodobých poklesech trhu pravidelní investoři profitují z nákupů za nižší ceny. V posledních 3-5 letech by se poté strategie měla posouvat směrem ke konzervativnějším nástrojům, aby v případě poklesu trhu v období plánovaného ukončení spoření nebyla investice vystavena zbytečnému riziku.

Konkrétními investičními nástroji mohou být fondy životního cyklu nebo produkty, které ve své strategii zohledňují plánovaný investiční horizont. Další možností může být dobře namixované portfolio (fond) globálních akcií, který lze v 3-5 letech do maturity nahradit balancovanou strategií (fondem) a následně konzervativním fondem.

Pavel Kohout

Pavel Kohout (ekonom a ředitel pro strategii, Partners)

Pokud hovoříme o malé pravidelné částce a o časovém horizontu nad deset let, není jiná rozumná volba než akciový fond, případně ETF. Přimlouval bych se za fond akcií z vyspělých trhů, neboť rozvíjející se trhy jsou nevypočitatelné a ani na horizontu patnácti let nenabízejí žádnou jistotu.

Konkrétně bych vybral fond Partners Seven Stars, který je diverzifikovaný napříč vyspělými trhy všech seriózních kontinentů (USA, Kanada, Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko, Austrálie a Nový Zéland). Jako alternativu bych uvedl ETF na index S&P 500. Jiných možností není zapotřebí.

  • 1
  • 2
reklama
reklama