Co musíte ráno vědět (31. března)

| redakce

Jak zahájily týden akciové trhy v Evropě a Spojených státech, co navrhl Kyjev Rusku a jak vyděsila instruktory v autoškole automobilová závodnice? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí posilovaly nejvíce za poslední dva měsíce díky zprávám o akvizicích

Americké akcie v úvodu týdne posilovaly nejvíce za několik uplynulých týdnů a směřují k dalšímu úspěšnému kvartálu díky zprávám o akvizicích a optimismu ze stimulační politiky světových centrálních bank. Dow připsal 1,49 % a zakončil těsně pod 18 tisíci bodů. Všechny akcie v indexu Dow posilovaly kromě Microsoftu a Intelu. Cenné papíry Microsoftu zakončily jen lehce pod nulou, zato Intel ztratil přes 1,5 %. Nejvíce se naopak dařilo akciím společností Boeing, JPMorgan Chase a Chevron. Index S&P 500 připsal 1,22 % na 2 086 bodů a pravděpodobně prodlouží nejdelší řadu kvartálních zisků od roku 1998. Technologický Nasdaq zpevnil o 1,15 % na 4 947 bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hluboké ztráty neprovázel významný nárůst volatility a důležitá hladina podpory zůstala nedotčena, na nové rekordy si ale budeme muset počkat

2. Evropské akcie v úvodu týdne posílily nejvíce za poslední tři týdny

Evropské akcie v pondělí posílily nejvíce za téměř tři týdny a směřují k nejlepšímu kvartálu od roku 2009 díky optimismu z toho, že centrální banky budou nadále stimulovat světovou ekonomiku. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,53 %, francouzský CAC 40 o 0,98 % a německý DAX o 1,83 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o více než procento a v závěru seance rozšiřoval zisky poté, co byla ve Spojených státech zveřejněna zpráva o rozjednaných prodejích domů, které v únoru vzrostly o 3,1 % meziměsíčně, přestože se očekával pouze 0,3% růst. "Poznámky Janet Yellenové, stejně jako šéfa čínské centrální banky, opět vedou akciové trhy nahoru," říká Teis Knuthsen, investiční ředitel divize soukromého bankovnictví Saxo Bank. "Celému světu vládne uvolněná monetární politika a ekonomika postupně posiluje. Akciové trhy se prozatím stále zdají být docela zdravé, i po tak silném kvartálu. Korekce z minulého týdne se ukázala být krátkodobá," dodává.

Evropa se dostává do pohody. Ukazuje to těchto 5 grafů

Řecko na dalším rozcestí: SHORT, nebo LONG?

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila, nahoru jí pomohly především bankovní tituly

Index PX v pondělí zpevnil o 0,76 % na 1 031,25 bodu. Objem obchodování byl v úvodu týdne mírně utlumený. Největšího objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,34 %, přes sto milionů se však zobchodovalo i s bankovními tituly. Erste Group Bank přitom posílila o 1,38 % a Komerční banka o 2,37 %. Akcie společnosti Philip Morris ČR zakončily mírně pod nulou poté, co firma oznámila, že loni zvýšila tržby o 10 % na 14 miliard Kč, podíl na trhu v ČR jí však opět klesl. Cenné papíry Fortuny zakončily prakticky na nule a nijak výrazně nereagovaly na zprávu o tom, že analytici z České spořitelny budou revidovat svou cílovou cenu a doporučení na titul kvůli novému zdanění hazardních her, které by mělo začít platit již od příštího roku.

V čem tkví kouzlo dividendových akcií nejen na pražské burze

4. Očekávané události

Německo v úterý zveřejní maloobchodní tržby za únor a nezaměstnanost za březen. Eurostat k tomu přidá předběžné údaje o březnové inflaci a únorové nezaměstnanosti a ve Spojených státech se podíváme na březnový vývoj chicagského indexu nákupních manažerů. Zajímavá by také mohla být revize hrubého domácího produktu za čtvrtý kvartál loňského roku, kterou vydají statistici v Česku a Spojeném království. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kyjev navrhl Rusku prodloužit zimní dohodu o plynu o jeden rok

Ukrajinský státní plynárenský podnik Naftogaz navrhl ruskému monopolnímu vývozci zemního plynu Gazprom prodloužení nynější "zimní" dohody o dodávkách plynu z Ruska o celý jeden rok, tedy do 1. dubna 2016. Naftogaz to označil za návrh Evropské komise, která zprostředkovává jednání mezi Moskvou a Kyjevem o nové dohodě o dodávkách. Současný provizorní kontrakt vyprší 31. března.

6. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny se v březnu opět zvýšila, lépe je na tom i důvěra v průmyslu a službách

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v březnu opět zvýšila. Index spotřebitelské důvěry vzrostl v souladu s odhady na -3,7 bodu z -6,7 bodu v únoru. Zlepšila se i důvěra v průmyslu a ve službách.

7. Berlín: EU stále čeká, až Řecko předloží kompletní plán reforem

Eurozóna stále čeká, až řecká vláda předloží zástupcům mezinárodních věřitelů úplný seznam reforem, které jsou podmínkou pro to, aby Řecko získalo zbytek slíbeného záchranného úvěru. Termín pro schůzku ministrů financí eurozóny o Řecku tak ještě není stanoven, řekl v pondělí mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger.

8. Německo: Spotřebitelské ceny podle předběžných dat v březnu vzrostly o 0,3 % meziročně a 0,5 % meziměsíčně

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v březnu vzrostly o 0,3 % meziročně a 0,5 % meziměsíčně. Trh očekával meziměsíční přírůstek 0,4 % po 0,9 % v únoru a meziroční inflace byla v souladu s odhady na 0,3 % po únorových 0,1 %. Inflace počítaná metodikou EU byla podle předběžných informací v březnu meziročně na 0,1 %, jak se očekávalo, po -0,1 % v únoru. Meziměsíčně pak ceny přepočítané touto metodikou vzrostly rovněž o 0,5 %, jak se očekávalo, po 1% růstu v únoru.

9. USA: Osobní výdaje v únoru vzrostly méně, než se čekalo, příjmy naopak více

Osobní výdaje ve Spojených státech v únoru vzrostly o 0,1 %. Trh očekával 0,2% růst po lednovém 0,2% poklesu. Osobní příjmy vzrostly naopak nad očekávání, a to o 0,4 %, analytici predikovali 0,3% růst po 0,4% růstu v lednu (revidováno z +0,3 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu naopak v únoru stagnovaly (odhad: +0,1 %) po lednových 0,1 % a meziročně se zvýšily o 1,4 % při očekávání 1,3% růstu po 1,3 % v lednu.

10. Přední banky v Evropě a USA zrušily za dva roky přes 160 tisíc míst

Dva tucty největších bank v Evropě a Spojených státech zrušily v posledních dvou letech v rámci restrukturalizace a snižování nákladů přes 160 tisíc pracovních míst, tedy kolem 15 % celkového počtu. Plyne to z údajů, které sestavila agentura Reuters. Analytici očekávají, že propouštění v bankách bude v zájmu posílení jejich ziskovosti pokračovat, a to zejména v Evropě, kde jsou banky stále nejméně ziskové na světě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Profesionální závodnice téměř k smrti vyděsila instruktory v autoškole

reklama
reklama