Shiller: Centrální banky jsou v tom nevinně, akciovou bublinu nafukuje strach investorů

| redakce

Světové akciové trhy nahoru již dávno nežene euforie, ale strach. Přesně to před několika dny prohlásil laureát Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller. Podle uznávaného ekonoma hrozí, že se na akciových trzích utvoří obrovské bubliny, jejichž prasknutí investorům vezme úsměv ze rtů. Současně ale přiznává, že najít za akcie odpovídající náhradu je takřka nemožné.

"Současná akciová rally opravdu nepramení z euforie investorů. To, čeho jsme svědky, je nový druh investičního boomu. Základní mechanismy fungují, optimismus se však vytratil," uvedl Shiller v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Americké akciové indexy Dow Jones Industrial Average (DJIA) a S&P 500 posouvají svá historická maxima již více než rok. Britský FTSE 100 se v druhé polovině března poprvé v historii vyhoupl nad psychologicky důležitou hranici 7 000 bodů a německý DAX prorazil dosud nepřekonanou hladinu 12 000 bodů. Západoevropský akciový index STOXX Europe 600 navíc osciluje kolem sedmiletého maxima a americkému technologickému benchmarku Nasdaq chybělo v druhé polovině března k překonání historického maxima jen pár bodů.

Index DAX (2005-2015)
Index DAX (2005-2015)Zdroj: boerse-frankfurt.de

Shiller v rozhovoru pro německý list dále uvedl, že jsou světové akcie hodně vysoko, zároveň ale poznamenal, že evropské cenné papíry jsou ve srovnání s těmi z USA ještě relativně levné.

"Investoři bohužel nemají na výběr, jelikož k akciím nyní neexistuje prakticky žádná alternativa. Úrokové sazby jsou extrémně nízko," prohlásil. "Jsem přesvědčený, že se již některé bubliny začaly nafukovat."

Podle Shillera nicméně není možné svalovat vinu na Evropskou centrální banku, která na začátku března svoji politiku rekordně nízkých úrokových sazeb okořenila programem kvantitativního uvolňování v měsíčním objemu 60 miliard eur, nebo na americký Fed, který stále váhá, kdy začít zvyšovat sazby.

Uznávaný ekonom zdůrazňuje, že extrémně nízké úrokové sazby a další opatření na podporu ekonomiky nejsou jen neopodstatněným rozmarem centrálních bank na obou stranách Atlantského oceánu. "Sazby jsou nízko kvůli globálnímu pesimismu a strachu investorů z dalšího vývoje světového hospodářství," poznamenal.

Na otázku, jak by se on sám v současnosti snažil zhodnotit peníze, Shiller odpověděl, že mu přijde poměrně zajímavá ropa. "Ceny ropy jsou hodně nízko a existuje mnoho důvodů, proč si myslet, že to tak nezůstane navždy. Ropa je tím, na co sázím," uzavřel.

Zdroj: AFP

reklama
reklama