Co musíte ráno vědět (6. března)

| redakce

Jak si v den zasedání Evropské centrální banky vedly akcie v Evropě a zámoří, jak se snaží Brazílie bojovat s vysokou inflací a komu můžete zaklepat na dveře na adrese 15 Central Park West v New Yorku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek kolísaly. Nakonec mírně zdražily, a po dvou dnech se tak vrátily k růstu

Americké akciové trhy v průběhu čtvrteční obchodní seance kolísaly, nakonec ale mezi investory převážil optimismus a všechny tři nejsledovanější indexy uzavřely nad nulou. Trhy tak přerušily předchozí dvoudenní pokles a mírně se přiblížily zpět k maximům ze začátku týdne. Dow posílil o 0,21 % na 18 135,72 bodu, širší S&P 500 přidal 0,12 % na 2 101,04 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,32 % na 4 982,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,34 % na 14,04 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,11 %. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektoru zdravotní péče, cenným papírům z odvětví služeb a finančním titulům. Zaostaly naopak akcie ze sektoru základních materiálů a tituly z energetického odvětví.

Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu

Největší prohrané sázky: Krize a kolaps

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB posilovaly, kvantitativní uvolňování začne 9. března

Evropské akcie ve čtvrtek v atmosféře zasedání Evropské centrální banky posilovaly. Britský FTSE 100 připsal 0,61 %, francouzský CAC 40 0,94 % a německý DAX procento. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,8 % na nejvyšší hladinu od července 2007. Všechny jeho sektory zakončily v plusu, když nejlépe si vedly sektor průmyslového zboží a pojišťovny, lehce nad nulou zakončily telekomunikace a sektor základních materiálů. V letošním roce STOXX Europe 600 připsal již 15 % v reakci na politiku Evropské centrální banky, která na lednovém zasedání oznámila program kvantitativního uvolňování a na březnovém upřesnila, že nákupy dluhopisů zahájí již 9. března. "Evropa je nyní pro globální investory místem, kde to žije," říká Michael Kapler, portfoliomanažer z Mittelbrandenburgische Sparkasse. "Díky ECB, která bude nakupovat dluhopisy, zlepšujícím se ekonomickým datům a oživujícím výsledkům firem se nálada stává výrazně býčí. Od ECB se nyní očekává opravdu hodně."

10 věcí, které byste měli vědět o záporných úrocích

Nedisciplinovanost jako největší nebezpečí pro vaše portfolio

3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila přes procento. Akcie Fortuny se po výsledcích propadly téměř o 14 %

Index PX ve čtvrtek připsal 1,49 % na 1 029,39 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry připsaly přes tři procenta. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, zpevnila o více než procento. Většího objemu dosáhly také akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,13 %, a vyšší objem zaznamenala i O2 C.R., jež podražila o 1,6 %. Největší procentuální pokles ve čtvrtek zaznamenaly akcie Fortuny (-13,74 %), která před zahájením obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za minulý kvartál. Sázkové kanceláři v loňském roce vzrostl zisk EBITDA očištěný o jednorázové výnosy ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Celková výše přijatých sázek vzrostla o 18,5 % na 672,4 milionu EUR. Hodnota přijatých sázek v segmentu sportovního sázení dosáhla 655,7 milionu EUR, což je o 19 % více než v roce 2013. Dividendová politika v revizi a neveselý výhled na letošní rok ale poslaly akcie firmy níže. Pojišťovna VIG připsala přes 3 % po zprávě, že budou její akcie nově zahrnuty do středoevropského indexu CECE EUR. Převážení bude platné od 23. března. Výraznější pokles naopak zaznamenaly akcie těžařské NWR, jejichž cena se nyní pohybuje na 41 haléřích.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

V pátek budou nejvíce sledované údaje z amerického trhu práce, kde se za únor čeká opět výrazně přes 200 tisíc nových pracovních míst. Důležitá budou také průmyslová výroba v Německu, Španělsku a dalších zemích, revize HDP eurozóny a dále obchodní bilance a vývoj spotřebitelských úvěrů v USA. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka ponechala na březnovém zasedání měnovou politiku bez změny, kvantitativní uvolňování zahájí 9. března

ECB na březnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování banka zahájí 9. března. Zároveň uvedla, že nevidí důvod, proč by se měl navyšovat objem QE z 60 miliard měsíčně. Trvat by program měl do září 2016. Bude-li to potřeba, může trvat i déle. ECB bude nakupovat i státní dluhopisy se zápornými výnosy, a to až do výše své depozitní sazby (-0,20 %). Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

6. Zemanův útok na ČNB pokračuje, chybné kroky banky prý napraví nový guvernér

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek znovu opřel do České národní banky. Při návštěvě Plzeňského kraje prohlásil, že kroky banky napraví nástupce Miroslava Singera, kterého do funkce guvernéra jmenuje příští rok. Zeman tak opět naznačil, že se bude snažit do čela instituce dostat ekonomy, kteří nejsou příznivci intervencí na měnovém trhu.

7. Mírná překoupenost amerických akcií nic neznamená, růst trhu může pokračovat

S nedávným růstem cen amerických akcií na historická maxima se investoři bez přestání přou, zda je jejich ocenění ještě stále atraktivní, nebo se již hlavní burzovní indexy dostaly tak vysoko, že je jedinou další možností výrazná korekce. Valuace indexu S&P 500 vypočtená na základě inflačního vývoje naznačuje, že je ocenění akcií více než férové, současně ovšem dává velkou naději, že se růst cen na burzách jen tak nezastaví.

8. Inflace v Rusku v únoru vystoupila na 16,7 %

Meziroční míra inflace v Rusku v únoru pokračovala v růstu a dostala se na 16,7 % z lednové úrovně 15 %. Inflace od loňského roku prudce narůstá kvůli propadu rublu, který zdražuje dovozy. Promítá se v ní ale i zákaz dovozu řady potravin ze Západu, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

9. Brazílie zvýšila hlavní úrokovou sazbu na šestileté maximum ve snaze bojovat s inflací. Ekonomům se to nezamlouvá

Brazilská centrální banka ve středu zvýšila hlavní úrokovou sazbu na šestileté maximum ve snaze bojovat s inflací a zbrzdit propad brazilského realu. Podle ekonomů se tím země však pouze více přiblížila recesi. Comitê de Política Monetária (Copom), tedy měnový výbor brazilské centrální banky, zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 12,75 %, jak se obecně očekávalo.

10. Španělský problém, který nezmizel: Katalánci v listopadu řekli ano nezávislosti, nyní jejich přání musíme splnit. Ekonomicky to problém nebude, tvrdí Artur Mas

Listopadové hlasování o nezávislosti Katalánska bylo nezbytně nutné k tomu, aby region poznal, zda většina tamních obyvatel stále touží po nezávislosti. Začátkem týdne to řekl katalánský premiér Artur Mas. Nyní, když již regionální vláda v Barceloně ví, že hlad Katalánců po svobodě trvá, je podle Mase čas na uspořádání regulérního hlasování. Ekonomicky by to podle něj neměl být problém ani pro Katalánsko, ani pro zbytek zbytek Španělska.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kdo bydlí na nejprestižnější adrese na světě?

Newyorská adresa "15 Central Park West" je bezpochyby nejmocnější na světě. Bytový dům je plný manažerů hedgeových fondů, bankéřů, herců a amerických i zahraničních miliardářů. Jak již tak bývá v nejdražších rezidencích zvykem, mnoho jejích obyvatel si udržuje anonymitu tím, že byty nakupuje přes jiné společnosti. Identita některých obyvatel je však známá. Koho byste tedy v budově o 200 bytech, jejíž výstavba stála miliardu dolarů, našli?

Obyvatelé nejprestižnější adresy na světě
Obyvatelé nejprestižnější adresy na světěZdroj: Skye Gould, Business Insider
reklama
reklama