Goldman Sachs: Řekové nemohou jen tak začít tisknout drachmy. V manželství s eurem musejí vydržet

| redakce

Řada ekonomů to zmiňuje jako jediný opravdu účinný, byť ne bezbolestný recept na hlubokou řeckou ekonomickou a dluhovou krizi: Vraťte se ke své měně, devalvujte ji, zajistěte konkurenceschopnost svému exportu a postavte se ekonomicky na nohy. Podle Goldman Sachs to ale není tak jednoduché.

Nezaplacené dluhy se neodpouštějí

Jakkoli to v případě Řecka v rámci eurozóny v posledních letech neplatilo, v případě Řecka s drachmou by věřitelé nemuseli být tak benevolentní. Analytici z Goldman Sachs upozorňují na to, že odchod z měnové unie by pro Řecko mohl být ekonomicky doslova destruktivní.

Zatím se zdá, že nová řecká vláda celkem rychle pochopila, že se zbytkem eurozóny musí hledat kompromis poněkud vzdálený od svých původních (předvolebních) představ. Bez pokračování záchranného programu by zemi mohly dojít peníze prakticky kdykoli v horizontu týdnů. Z řeckých bank v posledních měsících odtékají peníze raketovou rychlostí, problémy s likviditou tak řeší jen záruky ze strany ECB.

Proč nestačí opustit euro a tisknout drachmy?

Nové peníze by přece Řecku mohly pomoci splácet jeho dluhy, nebo ne? Kurz by se přizpůsobil ekonomické síle Řecka, alespoň to říká teorie. A slabší domácí měna by zatraktivnila řecký vývoz a investice v zemi pro zahraniční investory, což by se dříve či později pozitivně projevilo na ekonomické výkonnosti země. To je pravda.

Další výhodou by měla být možnost státu zvýšit peněžní zásobu (tisknout nové peníze). Ta by měla pomoci splácet dluhy. Tento mechanismus ale má svá rizika, upozorňuje Goldman Sachs.

Pokud by se totiž Řekové rozhodli zbavit eura, bude země prakticky odstřižena od zahraničního financování na dluhových trzích. Schopnost Řecka vydávat pak mezinárodně použitelnou a uznávanou měnu tak bude výrazně omezena. Totéž logicky platí i pro jeho v nové drachmě vydávané dluhopisy. Drachma by se tak dala relevantně používat jen pro platby v rámci Řecka, což příliš neřeší stovky miliard eur, které Řecko aktuálně dluží.

Setrvání v eurozóně, jakkoli bolestivé a naoko vynucené, je tak pro Řecko menším zlem. Mezinárodní věřitelé k němu takto mohou stále přistupovat jako ke členovi "elitního" evropského klubu, možná v budoucnu posouvat termíny splátek, umožňovat refinancování půjček, případně i část dluhů opět odmazat. To jsou sice jen spekulace, ale vedle jistoty v podobě opravdu tvrdého pádu v případě odchodu Řecka z eurozóny se to zdá jako snesitelnější varianta.

Goldman Sachs se domnívá, že "léčba šokem" by v řeckém případě nefungovala. Otázkou zůstává, zda konkurenceschopné státy eurozóny budou chtít dlouhodobě táhnout za sebou slabší eurobratříčky. Výhledu měnové unie v Evropě "za řecký roh" se věnovali i hosté jednoho z únorových Investičních večerů.

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama