Výbuch trhu v roce 2016: Odpočítávání začalo

| redakce

To už tu dlouho nebylo. Notorický pesimista Paul Farrell tvrdí, že je nejvyšší čas začít odpočítávat krach trhu v roce 2016. A nepůjde prý jen o drobnou korekci, ale o 50% propad!

Většina investorů nechce o katastrofách slyšet. Zase "by to mělo spadnout", když se Nasdaq konečně vyšplhal ke svému dosavadnímu maximu 5 tisíc bodů, nebo ne?

Právě proto by se měli mít investoři na pozoru, varuje Farrell. Na trhu triumfují primární úpisy akcií technologických firem a ceny raketově rostou. "Krach je jistou sázkou, ale asi ne dříve, než se přiblížíme ke konci prezidentského cyklu v USA," projektuje Farrell svou další katastrofickou předpověď.

Viníkem vzniku tržního prostředí připomínajícího časovanou bombu je podle něj americká centrální banka. Podle některých teoretiků nedošlo ke krachu trhu v letech 2012 až 2013 jen díky tomu, že Fed "šlápl na plyn" a zaplavil trh dalšími penězi. Krize byla ale jen odsunuta do budoucna, podle Farrella je tak téměř jisté, že uhodí později a s mnohem větší intenzitou.

Proč nepřijde krach už letos?

Mark Hulbert varuje, že je akciové riziko dnes vyšší než v době internetové bubliny. Pravděpodobná je ale jen korekce, protože lze také počítat s typicky silným třetím rokem prezidentského cyklu. Podle Sue Chang, která rovněž přispívá na server MarketWatch, by mělo dojít ke korekci hluboké 10-20 % do letošního července.

Déjà vu 2008

Známý investor Jeremy Grantham předpovídá, že někdy kolem prezidentských voleb splaskne tržní bublina, otočí se trend a trh ztratí minimálně 50 % hodnoty. Dow pak klesne na zhruba 9 tisíc bodů. Investoři si to dnes snad ani neumějí představit.

Déjà vu 2000

Iracionální euforie dnes panuje podobně jako při technologické bublině. Zalistujte o 16 let zpět na rok 1999. Mánie na akciovém trhu. Žhavá Wall Street. Raketový růst cen akcií. Tehdy investoři požadovali bláznivé zisky z držení akcií, předních 19 podílových fondů na přelomu tisíciletí vykázalo 179% až 323% roční výnosy.

Akcionáři technologických firem očekávali více než 100% zhodnocení při nulových firemních tržbách. Smáli se 30% výnosům indexových fondů. O akciích se mluvilo na každém rohu. Pak ale přišel rok 2000 a splasknutí technologické bubliny. Dvě války a 30 měsíců recese.

Do roku 2005 tu byla nová mánie - reality. Wall Street, Main Street, všichni opět šíleli. Důkaz toho, že jsme nepoučitelní a sami sobě největšími nepřáteli.

Déjà vu 1929

"USA jsou dnes zranitelnější než kdy dříve, více než v době Velké deprese nebo občanské války," tvrdí Thom Hartmann v The Crash of 2016. "Pilíře demokracie - podpora střední třídy - byly podkopány. Bez nich Amerika balancuje na pokraji dalšího krachu."

"USA jsou v ekonomické implozi, která by mohla přinést něco horšího, než byla Velká deprese," varuje Hartmann. Jeho analýza je brutální. "Pozlátko kdysi velkých USA se brzy rozpadne a ukáže se shnilé jádro, kde síla a chamtivost korporací a miliardářů nahradily demokratickou infrastrukturu a vládu. Kdysi osvícený politický a ekonomický systém USA byl zmanipulován, aby zajistil úspěch úzké skupiny společnosti na úkor nás všech."

Mezi lety 2012 a 2013 experti varovali, že je na tom trh bídně. V prosinci Wall Street Journal napsal, že se po letech v negativním teritoriu - ztracené dekádě Wall Street - konečně podařilo trend na inflačně očištěné bázi prolomit. Trvalo 13 dlouhých let nahradit ztráty z let 2000 a 2008. Investoři se ale nyní vrátili k optimismu, panika utichla a koupila býkům další čas.

Farrell připomíná, že v 20. března 200% varoval, že nikdo neslyší přicházet možnou příští krizi. Nyní varuje opět, jako už tolikrát. Rok 2016 podle něj bude rokem nové krize. Poslouchejte pozorně, pokud nechcete být překvapeni. A pokud za rok chcete vést chytré řeči.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama