Březnové akciové otazníky nad šestiletou americkou rally

| redakce

Akcie většinou v březnu nepodávají dobrý výkon, letos by tomu ale mohlo být jinak. Dosud klidný měsíc se může změnit v divokou jízdu akciových býků.

Akciový trh pokračuje v rally růstem indexu Nasdaq nad psychologickou hranici 5 tisíc bodů, kterou prorazil poprvé po 15 letech. Letošní březen, konkrétně příští pondělí, bude ve znamení šestiletého výročí akciového trhu, který odstartoval z nejhorší finanční krize posledních desetiletí.

Dobrý únor a nízká volatilita: Klid před bouří?

Akcie mají za sebou silný 5,5% únorový zisk v případě S&P 500, šlo tak o nejlepší měsíc od roku 2011 a nejlepší únor od roku 1998. Naproti tomu obvykle úspěšný leden byl letos měsícem poražených s 3,1% poklesem indexu S&P 500.

"Volatilita je nízká, což obvykle věstí, že je korekce na spadnutí, zejména pokud silná rally trvá déle než měsíc," říká akciový stratég z UBS Julian Emanuel. V posledních několika týdnech je podle něj volatilita indexu Russell 2000 (index akcií menších firem) skutečně historicky nízká. "Únorový vzestup víceméně vysál z trhu volatilitu," tvrdí stratég. Tradeři napjatě očekávají zasedání Fedu 18. března a Emanuel se domnívá, že se může zvýšit pravděpodobnost tržních výprodejů.

Fed by podle něj mohl vynechat ze svých vyjádření na adresu úrokových sazeb, že bude s jejich zvyšováním "trpělivý". Znamenalo by to signál dřívějšího zvýšení sazeb. "Neříkáme, že se to stane. Pokud ale cyklus zvyšování sazeb začne v červnu, s největší pravděpodobností na to trh ještě nebude připraven," vysvětluje stratég. Za pravdu mu dávají inflační očekávání a trh s dluhopisy, které naznačují spíše zhruba zářijový první pohyb základní sazby.

Fakt, že Nasdaq směřuje k překonání historického zavíracího rekordu 5 048 bodů, může být sám o sobě signálem pro spuštění výprodejů. "Milníky bývají velmi důležité. Jsou to například hladiny 19 000 pro Dow, 2 000 pro S&P 500 a 5 000 pro Nasdaq," říká Sam Stovall, hlavní akciový stratég S&P Capital IQ. "Jakmile se jednou indexy dostanou přes tyto úrovně, začnou investoři vybírat zisky. Milníky se tak stanou rezavými dveřmi, do kterých je potřeba vícekrát šťouchnout, než se je podaří definitivně otevřít."

Březen a dlouhodobé býčí trhy

Březen byl vítězným měsícem pro akcie ve svou třetinách let od druhé světové války a S&P 500 skončil ve sledovaném období s průměrným ziskem 1,25 %.

Jak se býčí trh blíží ke svým šestým narozeninám 9. března, Stovall dále připomíná, že jen 3 z 12 býčích trhů od druhé světové války trvaly tak dlouho. Věří ale, že současná rally bude pokračovat, protože akcie nejsou ještě plně oceněny.

Emanuel předpokládá, že případná korekce bude využita jako příležitost nakupovat a trend výprodejů se zase rychle obrátí. Cíl pro S&P 500 do konce roku má proto na 2 225 bodech.

"Nepůsobí to, jako kdyby měl trh růst. Zvýšení sazeb Fedu je již započteno do racionálního cíle 2 225 bodů. Vyšší úroky jsou téměř nutné jako ujištění, že neroste udržitelně jen americká ekonomika, ale že i zbytek světa se přinejmenším stabilizuje," doplňuje Stovall.

Investoři musejí nadále zvažovat několik geopolitických rizik. Řecko je jedním z nich. Fed však podle Stovalla zůstává hlavním zdrojem nejistoty. "Trh je možná krátkodobě až příliš klidný. Chybí velké výkyvy, jsou jen patrné pauzy v růstovém trendu. Nesázíme s akciemi na sezónní faktory, loni nefungovaly. Počasí je jako vlk a trh jako beránek. Obojí se ale možná do konce měsíce změní."

Zdroj: CNBC

reklama
reklama