Janet Yellenová je zbabělec

| redakce

Kdybyste Janet Yellenovou neznali, asi byste nehádali, že se jedná o jednu z nejmocnějších žen na světě. Spíše než to byste ji zřejmě tipovali na finančně zajištěnou šedesátnici, která si v každé volné chvíli užívá svých vnoučat nebo pravidelně vyráží se svými přítelkyněmi do newyorských kaváren.

Janet Yellenová klame tělem. Na první pohled konzervativní a ne zrovna průbojná žena stojí již téměř rok v čele americké centrální banky, jejímž úkolem není nic méně významného než udržování stability amerického měnového a finančního systému. Na první pohled si Yellenová v čele Fedu nevede špatně. Americká ekonomika slušně roste a situace na trhu práce se kontinuálně zlepšuje.

Na druhou stranu ale zatím Yellenová neprokázala, v čem konkrétně spočívají její přednosti a síla. Fed pod jejím vedením zatím víceméně pouze pokračuje v tom, co inicioval předchozí šéf banky Ben Bernanke. Dominique Dassault, zakladatel serveru GlobalSlant.com, zdůrazňuje zejména postoj Yellenové ke zvyšování úrokových sazeb. "Nedostatečná odvaha Janet Yellenové v otázce úpravy sazeb mě nutí přemýšlet o všech lidech, kteří v důležitých chvílích neměli dost odvahy na to, aby se odklonili od svých učitelů a šli svou vlastní cestou," říká Dassault.

Čekání na Godota

Yellenová v čele Fedu působí velmi nerozhodně. Banka ve svých vyjádřeních pod jejím vedením používá extrémně opatrnou rétoriku, která je mnohdy nicneříkající. Příklady jsou donedávna neustále dokola omílaná fráze o tom, že bude Fed sazby zvyšovat "až za nějakou dobu" nebo nové prohlášení o tom, že bude banka v otázce zvyšování sazeb "trpělivá". Působí jako prázdné fráze, ze kterých vyplývá jen to, že vlastně ani sám Fed neví, zda by již sazby měl začít zvyšovat, nebo by měl ještě nějakou dobu vyčkat. Kdo jiný by přitom měl udávat směr politice centrální banky, když ne její guvernérka?

Je evidentní, že se Fed v souvislosti s nastavením úrokových sazeb bojí, jak na případné změny zareagují finanční trhy. Pokud by totiž investoři zpanikařili a na zvyšování sazeb zareagovali rozprodeji svých portfolií, svezla by se na Fed, a zejména na Yellenovou ostrá kritika. Jak ale zdůrazňuje Joseph LaVorgna, hlavní ekonom v Deutsche Bank Securities, "Fed nesmí přistoupit na pravidla hry, ve které mu patří role rukojmí investorů". Zatím to ovšem vypadá tak, že tato role Fedu a Janet Yellenové sedí jako ulitá.

Zdroj: globalslant.com

reklama
reklama