Řecké lhaní (si do kapsy)

| Martin Lobotka

Dovolte mi zvolat παράδοση! V řečtině to znamená "kapitulace". Pokud bychom dodali adjektivum "kompletní", byl by to věrný popis dohody podepsané mezi Řeckem a jeho věřiteli. I když to řecký premiér Tsipras takto nevidí a doma se dohodu snaží vydávat za "rozhodný krok od úsporných opatření a od dohledu Trojky" a za "vyhranou bitvu, byť ne válku", z našeho pohledu je situace jasná – vyjádření řeckého premiéra jsou v nejlepším případě učebnicovým příkladem hlubokého sebeklamu, v tom nejhorším úmyslnou lží.

Řecký ministr financí Varufakis čtyři dny před dohodou pro New York Times řekl, že je konec s politikou "prodlužování a přetvařování se" a že nebudou "žádné další půjčky", dokud nebude na světě důvěryhodný plán pomoci řecké ekonomice. Poté však svým podpisem pod společným prohlášením ministrů financí eurozóny opět prokázal, že "červené čáry" v politice nejsou nikdy silné.

Kapitulace Řecka

Řecko se zavázalo, že přece jen program pomoci dokončí a že k tomu, aby peníze získalo, "předloží plán reforem, po jejichž schválení institucemi dojde k vyplacení poslední tranše peněz z programu". To nevypadá na okamžitou "popravu" nenáviděného programu, kterou SYRIZA slibovala v předvolební kampani.

Věřitelská Trojka (ECB, Evropská komise, MMF), úhlavní to nepřítel ekipy premiéra Tsiprase a seskupení dle Varufakise odpovědné za "fiskální waterboarding" Řecka, na letiště Elefthéria Venizela také nespěchala. V dokumentu je sice explicitně zmiňován pouze MMF, ale celkem dvanáctkrát jsou zmiňovány jisté "instituce". A čtenář nemusí být expertem na Řecko, aby věděl, že tímto meliorativem nejsou myšleny Světová banka či OECD. Jinými slovy, stejný pták, pouze jiný název.

"Nezvratný slib" řecké vlády ukončit fiskální "barbarství" a řešit "humanitární krizi" (samozřejmě "řecky", tedy zvýšením minimální mzdy zpět na 751 EUR, energiemi zdarma a podobně) také asi nebude brzy splněn. Řecko totiž slíbilo, že se zdrží "jednostranných změn ve strukturálních reformách" a že nebude "odstraňovat opatření již zavedená".

Nakonec Řecko slíbilo, že bude dále dodržovat cíle přebytkového primárního rozpočtu, jak byly stanoveny původní dohodou. Zde Řecko získalo jediný ústupek, když si vymohlo, že cíl primárního přebytku rozpočtu v letošním roce vezme v potaz aktuální ekonomickou situaci. Ovšem vzhledem k tomu, že v posledních týdnech dramaticky poklesl výběr daní s tím, jak Řekové čekali na výsledky jednání vlády s Evropou, se nejedná ani tak o ústupek jako o přiznání rozpočtové reality ze strany "institucí".

Co dál?

V prvním kole tedy SYRIZA kapitulovala na plné čáře. Snad jí došlo, že je možné být marxista a snít, ovšem že obojí jde extrémně nedobře, když jste ve vládě. Navíc ve vládě země, která je na fiskální JIP. A také že je těžké vydírat tím, že si dáte k hlavě zbraň a hrozíte zmáčknutím spouště.

V nejbližší době budou klíčové dvě věci – s jakými reformami přijdou Řekové a co se stane se stranou SYRIZA. Zejména SYRIZA je potenciálně výbušná neznámá. Poté, co popřela téměř vše, co v kampani slibovala, ji nejspíše čekají silné vnitrostranické otřesy a Evropu horké řecké jaro.

reklama
reklama