Burzovní kalendář (9. 3. - 13. 3. 2015)

| redakce

Druhý březnový týden se do historie zapíše jako doba, kdy Evropská centrální banka spustila vlastní verzi kvantitativního uvolňování. Na dění na světových finančních trzích budou mít v týdnu kromě zahájení skupování dluhopisů v Evropě vliv zejména makrodata. Investoři budou zohledňovat údaje o japonském HDP, inflaci v Německu a Číně a amerických maloobchodních tržbách. Zahýbat s trhy mohou také případná vyjádření týkající se budoucího nastavení úrokových sazeb v USA. Pokračuje také výsledková sezóna, a to i na pražské burze.

Ohlédnutí

Investoři na hlavních světových akciových trzích se v uplynulém týdnu neshodli. Zatímco ve Spojených státech si burzy vybraly oddechový čas a odepsaly kolem procenta a půl, v Evropě převážně pokračoval růst. Za nejednotným vývojem trhů ve Spojených státech a na starém kontinentu stojí v největší míře důležité fundamenty, které dále rozevírají nůžky mezi americkou a evropskou měnovou politikou. Zatímco Evropská centrální banka ve čtvrtek po svém pravidelném zasedání představila technické detaily blížícího se kvantitativního uvolňování, americké centrální bance na stole přistály ekonomické údaje, které by ji měly tlačit spíše k dřívějšímu než pozdějšímu zvyšování úrokových sazeb.

ECB na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba zůstala na 0,05 %, depozitní sazba na -0,20 % a zápůjční sazba na 0,30 %. Na tiskové konferenci následující po zasedání banky Mario Draghi oznámil, že již dříve představené QE bude spuštěno v pondělí 9. března. Dále uvedl, že platí všechna dřívější oznámení, tedy že měsíční objem QE bude 60 miliard eur a že tento program na podporu ekonomiky bude trvat minimálně do září 2016 s možností prodloužení, pokud by jeho efekty nebyly dostatečné. ECB zároveň přehodnotila výhled hospodářského vývoje pro letošní a následující dva roky. Aktuálně banka očekává růst HDP v tomto roce o 1,5 % (dříve 1 %), v roce 2016 o 1,9 % (dříve 1,5 %) a v roce 2017 o 2,1 %. Příznivější výhled je dán pozitivním efektem nižších cen ropy, slabším kurzem eura a uvolňováním měnových podmínek ECB. Draghi sice zmínil, že nadále existují rizika ve směru nižšího růstu v eurozóně, obecně však bylo po dlouhé době hodnocení ekonomické aktivity v eurozóně ze strany ECB optimistické.

Americká centrální banka naopak do své sbírky dostala další ekonomická data, která naznačují, že se situace na americkém trhu práce prudce zlepšuje. Ministerstvo práce v pátek oznámilo, že americká ekonomika v únoru vytvořila 295 tisíc pracovních míst. Očekávalo se 240 tisíc pracovních míst po přírůstku 239 tisíc míst v lednu (revidováno z 257 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na téměř sedmileté minimum 5,5 %, očekával se pokles na 5,6 % z 5,7 % v lednu. Silná čísla kazily pouze údaje o vývoji mezd. Průměrná hodinová mzda v únoru vzrostla o 0,1 %, trh predikoval 0,2% růst po lednovém přírůstku o 0,5 %.

Americké akcie za uplynulých pět obchodních dnů vykázaly ztrátu. Index Dow klesl o 1,53 % na 17 856,78 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,57 % na 2 071,26 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,73 % na 4 927,37 bodu.

V Evropě investoři věnovali pozornost zejména zasedání Evropské centrální banky. Trhy zpráva o spuštění QE nepřekvapila, jelikož doplnila pouze technické detaily. Hlavní parametry kvantitativního uvolňování byly známé již delší dobu a někteří analytici tvrdí, že již je program na podporu evropského hospodářství v ocenění evropských akcií zahrnutý. Hlavní burzy v Evropě proto za celý týden uzavřely nejednotně. Britský akciový index FTSE 100 odepsal 0,47 % na 6 911,80 bodu, německý DAX připsal 1,31 % na 11 550,97 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,33 % na 4 964,35 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 od pondělí do pátku vzrostl o 0,52 % na 3 617,62 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,50 % na 394,18 bodu.

Jednotná evropská měna na čtvrteční slova šéfa ECB Maria Draghiho a páteční data z amerického trhu práce zareagovala oslabením k americkému dolaru až k 1,084 EUR/USD, což je nejnižší hodnota za jedenáct a půl roku.

Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o více než 1,4 %. Index PX se dostal na 1 037,35 bodu, a přiblížil se tak k úrovni, kde byl naposledy v červnu 2014. Největší růst vykázaly akcie pojišťovny VIG, největší pokles naopak postihl cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna. Cenné papíry VIG v týdnu profitovaly z blížících se nákupů státních dluhopisů a dalších cenných papírů ze strany ECB, které podporovaly celý evropský finanční sektor. Akcie pojišťovny navíc podpořila zpráva, že budou nově zahrnuty do středoevropského indexu CECE EUR. Akcie Fortuny naopak srazil výhled firmy pro letošní rok a oznámení, že společnost reviduje svoji dividendovou politiku a očekává snížení výplatního poměru dividendy ze zisku za loňský rok. "Výsledky Fortuny za 4Q2014 byly jen velice mírně pod odhady trhu, výhled na letošní rok byl ale výrazným zklamáním. Změna dividendové politiky je taktéž negativní zprávou," okomentoval výsledky firmy exkluzivně pro Investiční web Václav Kmínek z České spořitelny.

Nejsledovanější událostí týdne ale na pražské burze bylo oznámení výsledků hospodaření energetického gigantu ČEZ za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2014. Společnost v úterý před začátkem obchodování oznámila, že v loňském roce hospodařila s upraveným čistým ziskem 29,5 miliardy korun a ziskem EBITDA 72,5 miliardy korun. Tržby firmy loni dosáhly 200,66 miliardy korun. Podle ČEZ se ve výsledcích mimo jiné pozitivně projevily úspory stálých provozních nákladů, zápočet pohledávek za bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou. V samotném 4. čtvrtletí 2014 ČEZ hospodařil se ziskem EBITDA 17,8 miliardy korun (3 % nad odhady), stejně jako v posledním kvartálu 2013. Na úrovni čistého zisku společnost za období od října do prosince vykázala výsledek 2,8 miliardy korun a na úrovni upraveného čistého zisku výsledek 5,2 miliardy korun (pokles o 20 %, odhad Erste: 4,84 miliardy Kč). Akcie ČEZ na výsledky v úterý zareagovaly oslabením o více než procento, podle analytiků ale budou pro další vývoj ceny akcií rozhodující zejména informace o výši dividendy, kterou společnost vyplatí ze zisku za loňský rok. "Očekáváme, že management navrhne stejnou dividendu jako v předchozích dvou letech, tedy 40 Kč na akcii. To by znamenalo výnos 6,3 % a výplatní poměr 73 % (upraveného čistého zisku). Návrh dividendy čekáme v dubnu," uvedl analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

O akciích ČEZ jsme se v týdnu bavili s finančním ředitelem firmy Martinem Novákem. Co by podle něj mělo zajímat investory, kteří mají ČEZ v hledáčku?

Hned v pondělí trh reagoval na pozdní páteční zprávu o schválení rozdělení firmy O2 Czech Republic na dva subjekty. Od O2 se podle plánu odštěpí nová firma Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), která bude vlastnit a provozovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Rozdělení musejí schválit akcionáři na valné hromadě, ale vzhledem k tomu, že rozdělení firmy iniciuje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, která v O2 Czech Republic drží majoritu, by již tento krok měl být pouhou formalitou.

Co teď dělat s akciemi O2? Cena spadne k 60 Kč (a trocha spekulací navrch) Co teď dělat s akciemi O2? Cena spadne k 60 Kč (a trocha spekulací navrch) Představenstvo firmy schválilo přesun pevné a mobilní infrastruktury do odděleného subjektu nazvaného Česká Telekomunikační Infrastruktura. ...

Zajímavý byl také vývoj kurzu české koruny k euru. Česká měna ve čtvrtek poté, co se prezident Miloš Zeman znovu opřel do České národní banky a opětovně naznačil, že se bude snažit do čela instituce dostat ekonomy, kteří nejsou příznivci intervencí na měnovém trhu, posílila z 27,48 EUR/CZK na 27,26 EUR/CZK. Zeman při návštěvě Plzeňského kraje prohlásil, že kroky banky napraví nástupce Miroslava Singera, kterého do funkce guvernéra jmenuje příští rok.

Americké akcie po pátečním propadu zažily další ztrátový týden, investoři se obávají blížícího se zvyšování úrokových sazeb Americké akcie po pátečním propadu zažily další ztrátový týden, investoři se obávají blížícího se zvyšování úrokových sazeb Americké akcie v pátečním obchodování výrazně oslabovaly a zaznamenaly další týdenní ztrátu. Investoři se obávají, ... Evropské akcie v pátek uzavřely nejednotně, stejně obchodování dopadlo i za celý týden Evropské akcie v pátek uzavřely nejednotně, stejně obchodování dopadlo i za celý týden Evropské akcie se v závěru týdne vyvíjely nejednotně. Investoři většinu dne vyčkávali, jaká čísla odpoledne ... Pražská burza v závěru týdne mírně posílila, nahoře ji podržely banky. Za celý týden zpevnila o necelé procento a půl Pražská burza v závěru týdne mírně posílila, nahoře ji podržely banky. Za celý týden zpevnila o necelé procento a půl Index PX v pátek připsal 0,8 % na 1 037,35 bodu. Za celý týden vzrostl ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama