Credit Suisse: Medvědí trh s dluhopisy začíná. Dobrá zpráva pro akcie?

| redakce

Švýcarská banka v týdnu na svém účtu na Twitteru varovala před koncem býčího trendu na trhu s dluhopisy (růstu cen a poklesu výnosů). Ten v USA trvá prakticky již desítky let, v Evropě pak zesílila poptávka po dluhopisech "bezpečných" zemí během poslední krize a po bondech států jižního křídla eurozóny ve druhém pololetí 2012.

Firma zahájila svou predikci na Twitteru výhledem férového výnosu 10letých vládních dluhopisů USA na úrovni 2,75 %, v době vydání zhruba 75 bazických bodů nad aktuálním výnosem. Do pátku americký dluhopisový benchmark narostl na 2,24 %.

Podle Credit Suisse celých 98 % poklesu výnosů od loňského jara způsobil pokles inflačních očekávání. A ta v posledních dnech mírně narostla.

O dluhopisy byl od začátku krize velký zájem. Příliv peněz byl s tím do akcií globálně nerovnatelně vyšší.

Na americkém dluhopisovém trhu stále panuje euforie.

Dílčí index nových objednávek v rámci globálního indexu nákupních manažerů koreluje s výnosy 10letých amerických vládních bondů. A index začíná růst.

Pokles německých 10letých výnosů a růst těch amerických vedl k rekordnímu spreadu mezi nimi.

Americké výnosy jsou stále poblíž historických minim.

Forwardová křivka podle trhu je optimističtější než výhled členů FOMC.

Růst výnosů amerických dluhopisů historicky jde ruku v ruce s růstem cen akcií.

Ze sektorů růst výnosů dluhopisů historicky nahrává (vedle bank) například technologiím, zaostávají naopak potravinářské společnosti, síťové služby nebo výrobci cigaret.

Éry posilování amerického dolaru jsou historicky silnější a delší než ta současná. A silnější dolar koreluje s růstem výnosů dluhopisů.

Zdroj: Credit Suisse

reklama
reklama