Týden na trzích podle burzovních grafů: Druhá ztráta v řadě po pátečním panickém výprodeji, žádná katastrofa ale na obzoru není

| Josef Košťál

Jinak klidné obchodování v pátek rozvířila zpráva o poklesu míry nezaměstnanosti a silné tvorbě pracovních míst v USA. S dobrým stavem trhu práce jsou spojené spekulace o zvyšování základní úrokové sazby Fedu. Index S&P 500 tak v pátek odepsal 1,42 % a za celý týden 1,57 %.

S&P 500

První hladinu podpory 2 090 až 2 100 bodů index prolomil bez zaváhání a nyní atakuje support 2 065 bodů, kde je i 50denní klouzavý průměr. Pokud předcházející rezistence ustojí nápor medvědů, situace se zklidní. Další support je v zóně okolo 2 000 bodů. Ten v lednu spolehlivě fungoval a je zesílený 200denním klouzavým průměrem. Psychologická hladina je 5,6 % od historického maxima.

Fibonacciho úrovně ukazují nejbližší support na 38,2 %, tedy aktuálně na 2 066 bodech. Na opačné straně je nejbližší potenciální rezistence 2 086 bodů (23,6% Fibonacciho úroveň).

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX v uplynulém týdnu narostl o 12 %, jen v pátek o více než 8 %. Ovšem na to, že S&P 500 v pátek odepsal 1,42 %, to nebyl dramatický nárůst. VIX tak zatím nenaznačuje žádný katastrofický scénář.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Index S&P 500 odevzdal většinu svého letošního zisku. Býčí trh slaví šesté narozeniny. Průměrná doba býčího trhu je 63 měsíců, momentálně je tedy býk o 9 měsíců starší. Je čas na změnu trendu, nebo bude růst pokračovat? Páteční výprodej byl poněkud panický. Uvidíme, zda dojde – jako už tradičně v poslední době – k 5% korekci, nebo zavládne bezvětří, tak typické pro uplynulé tři týdny. Březen patří do pro akcie příznivější poloviny roku, po prvním ztrátovém týdnu má ještě na napravení reputace dostatek času.

reklama
reklama