6 let od 666: Dožije se americký býk sedmých narozenin?

| redakce

V pátek 6. března si investoři připomněli přesně 6 let od mnohaletého intradenního minima indexu S&P 500 na úrovni 666,79 bodu. K rekordu 2 119,59 bodu z letošního 25. února index urazil cestu dlouhou hodně přes 200 %. "Pouze tři americké akciové býčí trhy po druhé světové válce vydržely tak dlouho jako ten současný," říká Sam Stoval z S&P Capital IQ.

"Dožije se býk sedmých narozenin?" ptá se Stovall. "Růst zisku na akcii by mohl teoreticky pomoci, 7,7% růst v uplynulém roce je v souladu s průměrem šestých let růstu cen akcií. V sedmých letech pak zisky v průměru rostly o 11 % (očekávání pro rok 2015 jsou aktuálně velice nízká - pozn. red.). Výnosy z dluhopisů v šestých letech byly v průměru 4,7 % (tam srovnání s historií nyní hodně kulhá kvůli dopadům politiky Fedu - pozn. red.)."

Stovall ale upozorňuje na "pravidlo 20", které aktuálně říká, že součet P/E indexu S&P 500 a míry inflace (pod 1 %) - nyní okolo 19 - je nižší než historický průměr 22 z vrcholů trhu od roku 1948. "Akcie tak stále nejsou předražené," věří stratég z S&P Capital IQ.

Data z historie ale v žádném případě nejsou zárukou ani předobrazem příštího vývoje. "Historie obzvlášť v současnosti nemusí být dobrým vodítkem. Sedmých let býčích trhů bylo zatím málo na to, aby průměry z těchto období měly vypovídací hodnotu," upozorňuje.

Stovallovi se ale navzdory celkově velice nízkým úrokům líbí tvar výnosové křivky amerických vládních dluhopisů. Po tak dlouhém býčím akciovém trhu bývá plošší.

Šest let růstu cen amerických akcií vypadá na grafu opravdu impozantně (obrázek aktuální k otevírací ceně 6. března 2015, v pátek se na americkém trhu ale vyprodávalo kvůli nečekaně dobrým zprávám z trhu práce, které zvýšily pravděpodobnost dřívějšího zvyšování sazeb v USA).

6 let od intradenního minima indexu S&P 500 6. března 2009
6 let od intradenního minima indexu S&P 500 6. března 2009Zdroj: Business Insider

Index S&P 500 za posledních 6 let dosáhl anualizovaného ročního zisku 21 %. "Oproti dalším alespoň 19% anualizovaným zhodnocením je současný růst výrazně strmější," upozorňuje Chris Kimble, který svými grafy pomáhá investorům v orientaci na trzích.

6letý anualizovaný výnos indexu S&P 500 (do 6. března 2015, šestého výročí intradenního minima 666 bodů)
6letý anualizovaný výnos indexu S&P 500 (do 6. března 2015, šestého výročí intradenního minima 666 bodů)

Technicky vzato stačí, aby index S&P 500 v dalších 12 měsících nezažil pokles o více než 20 %. To by totiž podle uznávané definice znamenalo konec býčího trhu, respektive začátek vlády medvědů. Aktuální výhledy stratégů jsou sice relativně optimistické, ale očekávané zvyšování základní sazby Fedu a s tím související silný dolar dopadající na zisky amerických firem euforii brzdí. Americké akcie tak sice mohou dále posilovat, opakování dvojciferného procentuálního růstu z předchozích let by však letos bylo překvapením.

Zdroj: S&P IQ Capital, Kimble Charting Solutions

reklama
reklama