Jak hluboko může euro klesnout?

| redakce

Profesor Jeremy Siegel a měnový stratég Marc Chandler z Brown Brothers Harriman, nejstarší a největší privátní banky v USA, diskutují o aktivitách ECB a Fedu s ohledem na vývoj kurzu eura vůči dolaru.

Co je účelem QE?

Protože jsou úrokové sazby nízké už i ve většině zemí eurozóny (italské a španělské výnosy 10letých dluhopisů jsou nižší než srovnatelné americké výnosy, ačkoli ještě v roce 2012, během eurokrize, byly o 400 až 500 bazických bodů výše), profesor Siegel věří, že QE Evropské centrální banky dopadá hlavně na kurz eura. Na příkladu toho, že pro Američany bude výhodnější jet na dovolenou do Řecka než do oblasti Karibiku, je vidět, jak slabé euro může stimulovat například cestovní ruch mnoha problémových zemí.

Proč Německo souhlasilo s QE?

Siegel věří, že Německo nekladlo ECB velké překážky proto, že prezident ECB Draghi nyní může odkazovat na relativní úspěch s programem QE v případě Spojených států. V USA loni vznikly 3 miliony pracovních míst a Spojené státy disponovaly nejsilnější ekonomikou mezi vyspělými zeměmi. Eurozóna nevytvořila za poslední tři roky prakticky žádná pracovní místa.

Draghi a bývalý šéf Fedu Ben Bernanke, stejně jako Siegel, absolvovali ekonomický trénink na MIT, jehož součástí bylo poučení, že centrální banka musí být aktivní a podnikat agresivní kroky, když je výkon ekonomiky nepříznivý.

Probíhá měnová válka?

Chandler si to nemyslí. Ukrajina, Rusko a Venezuela mají jedny z nejslabších měn světa, ale žádnou údajnou měnovou válku tím nevyhrávají. Komentuje sen italského premiéra Renziho, že euro dosáhne parity s americkým dolarem. Euro už hodně spadlo od Draghiho prohlášení z dubna 2014, že "posilující euro vytváří deflační tendence". Působí to ale tak, jako kdyby rozhodující pohyb EUR/USD teprve začínal.

Nový cíl: Euro za 85 amerických centů?

Chandler si myslí, že v druhé polovině roku 2016 euro zažije pokles až na 0,85 EUR/USD. Rozdíl mezi politikami Fedu a ECB nebude platit týdny nebo měsíce, ale několik let. ECB na posledním zasedání potvrdila záměr pokračovat ve svých akcích minimálně do září 2016. Zdá se, že bude politiku uvolňovat, zatímco Fed začne s utahováním (kdy přesně, zatím nikdo neví, solidní data z americké ekonomiky ale hovoří pro léto 2015).

Podle Chandlera je na základě širokého obchodně váženého indexu po zohlednění inflace americký dolar nyní jen asi o 12 % silnější než na minimech z roku 2011. Až bude cyklus u konce, zhodnocení dolaru dosáhne 25-30 %. Z tohoto pohledu cyklus teprve startuje a není ani v polovině cesty.

Posilující dolar pomáhá Fedu s utahováním měnové politiky

Růst hodnoty dolaru může odlehčit Fedu při jeho zpřísňování měnové politiky, možná USA tedy ani nečeká nějaké agresivní utahování kohoutů. Chandler vychází z modelu, podle něhož dosavadní pohyby na dolaru korespondovaly se zvýšením základního úroku o zhruba 40 bazických bodů.

Zdroj: WisdomTree

reklama
reklama