Levné peníze nám zkomplikovaly život, tvrdí sázkaři na jednotlivé akcie. Pokolikáté už?

| redakce

Americké akcie oslavily šesté výročí začátku sekulárního býčího trendu. Jejich ceny letí stále vzhůru a správci investičních fondů naříkají, že se pro investory stali nepotřebnou přítěží. Je skutečně sestavování investičních portfolií z jednotlivých titulů přežitkem, nebo má takzvaný stock picking stále co nabídnout?

Manažeři investičních fondů se shodují, že je pro ně v posledních letech stále obtížnější v silné konkurenci obstát. Takřka všichni přitom ukazují na americkou centrální banku a její uvolněnou měnovou politiku, která trhy od finanční krize z roku 2008 doslova zaplavila levnými penězi.

"Když jdou trhy jako celek nahoru, aktivní správcovství fondů hraje jen podružnou roli," řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Robert D'Alelio, správce investičního fondu Neuberger Berman Genesis Fund. "Pokud se v následujících několika letech nic nezmění, aktivní správcovství fondů z trhů vymizí, přestane být potřeba."

Loni svůj hlavní benchmarkový index porazila jen zhruba pětina podílových fondů, které investují do amerických akcií. V 10letém horizontu se přitom stejná věc podařila 34 % fondů a v 15letém horizontu tento podíl dosahuje 58 %.

Táhnou hlavně levné indexové fondy

Investoři o změnách odehrávajících se na akciových trzích dobře vědí, o čemž svědčí skutečnost, že své peníze stále častěji svěřují nízkonákladovým indexovým fondům, které kopírují výkonnost konkrétního segmentu či celého trhu. Jen v roce 2014 v USA z aktivně spravovaných fondů odteklo zhruba 98 miliard dolarů, zatímco do indexových fondů asi 167 miliard dolarů přiteklo. Majetek spravovaný fondy s pasivní investiční strategií aktuálně tvoří zhruba 38 % z celkových 8,7 bilionu dolarů vložených do akciových fondů, což je oproti roku 2005 dvojnásobek.

Například Royce Premier Fund z portfolia společnosti Legg Mason investující do akcií firem s malou tržní kapitalizací v horizontu 15 let svou výkonností poráží 97 % konkurence, v horizontu 5 let již však za sebou nechává jen 7 % rivalů. "Akcie do portfolií vybíráme stejným způsobem již čtyřicet let a stále si myslíme, že to, co a jak děláme, dává smysl," říká Frank Gannon z divize Royce Funds společnosti Legg Mason.

Podle Briana Belskiho, hlavního investičního stratéga BMO Capital Markets, ale není vše ztraceno. Belski v prosinci 2014 ve výhledu pro letošní rok napsal, že je jen otázkou času, kdy se ukáže, že dlouhodobě úspěšná investiční strategie je pouze ta, která se zakládá na fundamentu, nikoli na spekulaci.

Šest let nadvlády býků

Na konci prvního březnového týdne si investoři ve Spojených státech připomněli 6 let od mnohaletého intradenního minima amerického akciového indexu S&P 500. Zásadní je, že se růst cen od té doby týká naprosté většiny akciových titulů. Statistiky banky JPMorgan Chase například ukazují, že je rozdíl mezi výkonností jednotlivých titulů a indexu S&P 500 jako celku aktuálně nejmenší od roku 1979. Jinými slovy, příliš nezáleží na tom, zda investoři do portfolia vybírají jednotlivé akcie, nebo peníze vkládají do indexových fondů. Zisky jsou aktuálně v obou případech téměř totožné.

Volatilnější začátek letošního roku nicméně po delší době opět mírně nahrával spíše aktivním investičním strategiím. V lednu se benchmarkové indexy podařilo překonat 46 % aktivně spravovaných podílových fondů. Podle Jima Rowleyho, analytika z Vanguard Group, situace obecně není až tak špatná, jak se říká. Rowley zdůrazňuje, že v posledních osmi letech 70 % akcií z indexu Russell 3000 tento benchmark buď výrazně překonalo, nebo za ním naopak zaostalo. "To dokazuje, že příležitosti na trzích stále jsou, investoři je jen musejí hledat déle, než bývali zvyklí," vysvětluje.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama