Co vás ani největší hrdina nenaučí. A nejen v investování

| redakce

Říká se, že následovat profíky a učit se od nich je nejlepší cesta, jak se v dané oblasti zdokonalit. Oblíbenou kratochvílí investorů je pročítat a sdílet výroky slavných byznysmenů a investičních guruů, jakými jsou Warren Buffett, Paul Tudor Jones, Jesse Livermore a další legendy. Občas to ale investoři přehánějí.

Seth Godin ve své poslední knize What To Do When It’s Your Turn (and it’s always your turn) vypráví příběh toho, kam až lze v této oblasti zajít.

Stephen King, slavný a nejlépe prodávaný autor všech dob, se často zúčastňuje různých konferencí. Jednou se ho někdo zeptal: "Pane Kingu, jste jedním z nejslavnějších autorů. Jaké pero používáte při psaní svých knih?" Jakoby tato informace mohla někomu dopomoci ke slávě.

Mnozí věří, že pokud jim někdo řekne, co mají dělat (tak aby mohli následovat krok po kroku instrukce), stanou se velkými boháči. Kdyby jen byl život tak snadný.

Často se v lifestylových časopisech (ale třeba i u nás na webu) objevují titulky jako "7 věcí, kteří miliardáři dělají každé ráno" nebo "10 věcí, které musíte vědět o založení úspěšné firmy". Příběhy jsou to často zábavné a perfektně se hodí třeba na společenskou konverzaci při večeři. Nepomohou vám ale k bohatství, k úspěchu v investování nebo k nastartování dobrého byznysu. Některé věci se zkrátka nedají odkoukat, přicházejí až s vlastními zkušenostmi.

S čím vám paměti slavných byznysmenů nepomohou?

  • Nikdo vás nebude držet za ručičku během příštího tržního krachu.
  • Nedonutí vás činit racionální rozhodnutí, která jsou ve vašem vlastním zájmu.
  • Neporadí vám, kolik majetku vložit do jednotlivých investic a jak perfektně rozvrhnout pozice.
  • Nenaučí vás porozumět vlastním omezením a neporadí vám, kdy říct "ne" obchodní příležitosti.
  • Nepomohou vám kontrolovat emoce během rozhodování ve vypjatých situacích.
  • Neznají vaši historickou zkušenost na trzích a nemají kontrolu nad tím, jak vaše paměť ovlivňuje vaše chování.
  • Nezajistí vám, že budete mít čas od času štěstí.
  • Vše mnohdy záleží na konkrétních okolnostech, a proto vám nepomohou určit relativní atraktivitu nebo rizikovost vybraného aktiva.
  • Nezmění vaši osobnost ani vám neusnadní aplikaci strategie, která nesedne typu vaší osobnosti.

Steven Pressfield v knize The War of Art píše: "Naším životním úkolem není tvarovat se do nějakého ideálu, do kterého si myslíme, že bychom měli zapadat, ale zjistit, kdo skutečně jsme." Studujte proto životy a rozhodnutí úspěšných osobností světa byznysu a financí, mohou být skvělými učiteli. Vždy se ale zamyslete nad tím, jak by se jejich zkušenosti daly aplikovat na vaši konkrétní situaci. Získejte přehled a motivaci. "Neopičte" se po svých hrdinech příliš a vždy se držte vlastních rozhodnutí. Buďte svou nejlepší verzí.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

reklama
reklama