Jamie Dimon (JPMorgan): Další krizi nezabráníme a finanční trhy ji pocítí. A může se hledat nový bezpečný přístav

| redakce

Šéf JPMorgan Jamie Dimon ve svém výročním dopisu akcionářům banky mimo jiné zdůraznil, že se některé věci zkrátka nemění. Jednou opět přijde krize a tato krize dopadne na finanční trhy. Její spouštěč bude podle Dimona jiný než v případě krizí předchozích, nástup problémů ale bude investorům povědomý.

"Ačkoli se krize vzájemně liší, způsob, jakým se objevují a působí, je vždy něčím podobný," píše Dimon. Všímá si toho, jak na krize reagují investoři.

  • Nejprve se zbavují aktiv, která jsou podle nich u kořenů krize.
  • Následně peníze alokují do "bezpečných přístavů", typicky tak, že se zbavují akcií nebo úvěrů a nakupují státní dluhopisy, ukládají peníze do silných bank a fondů peněžního trhu.
  • Často se v určitém bodu krize stává, že lze sehnat hotovost jen prodejem bezpečnějších aktiv, protože pro ta rizikovější je při přijatelné ceně (z pohledu prodejce) těžké najít kupce.

Žádný investor navíc podle Dimona není před krizemi v bezpečí. "Pojem investoři zahrnuje individuální hráče, brokery, firemní investory, penzijní fondy, podílové fondy nebo hedgeové fondy. Všichni se snaží dělat to pro sebe nejlepší, celkově ale trh v krizi dohromady narušují tak, jako jsme to zažili během posledního velkého otřesu na trzích a v ekonomice. Je to v podstatě takový run na trh," píše ředitel JPMorgan.

Jako jedno z možných rizik pro případ příští krize Dimon uvádí právě tendenci investorů nakupovat (americké) vládní dluhopisy, navzdory zadlužení USA považované za jedno z nejbezpečnějších míst pro uložení peněz v době turbulencí na trzích. "Nabídka treasuries se snižuje, investoři proto budou muset hledat i jiné krizové cíle pro své peníze," uzavírá Jamie Dimon.

Zdroj: JPMorgan

reklama
reklama