Pesimismus analytiků před výsledkovou sezónou jako býčí signál pro akcie

| redakce

Za uplynulé čtyři týdny analytici snížili výhledy zisků hned 697 firem z indexu S&P 1500. Podle Paula Hickeyho z Bespoke Investment Group může být takový pesimismus před začínající výsledkovou sezónou přesně to, co akciový trh potřebuje k útoku na nová maxima.

Podle Hickeyho je sentiment před výsledkovou sezónou zpravidla kontrariánským indikátorem. Od roku 2009 korelují výhledy analytiků inverzně s výkonem akcií v šesti týdnech výsledkové sezóny.

Před začínajícím obdobím oznamování čísel o hospodaření firem analytici zhoršili výhledy pro 697 firem a zvýšili očekávání u 305 společností. K tak pesimistickým názorům přispívají vliv počasí během zimy, nízké ceny energií a silný dolar. Obecně ale podle analytika z Bespoke nízko nastavená očekávání trhu mohou přispět k pozitivní reakci akcií na oznamované výsledky.

Během 17 výsledkových sezón (období 6 týdnů) od roku 2009, před nimiž byl sentiment analytiků negativní, posílil index S&P 500 v průměru o 2,4 % a obchodoval se v plusu 82 % zmíněných období. Ve zbývajících 7 čtvrtletích, kdy byli analytici optimističtí, akcie v hlavním americkém indexu v průměru ztratily 1,18 % a v plusu se obchodovaly jen ve 43 % těchto období.

PPP: Potenciál pozitivních překvapení

Znamená to tedy, že je nyní čas nakoupit akcie těch firem, v jejichž případě jsou analytici nejpesimističtější? Hickey vytipoval dvě oblasti, ve kterých lze podle něj očekávat výrazná překvapení směrem do plusu.

V první řadě se mu líbí akcie IBM (výsledky zveřejňuje 20. dubna po skončení obchodování). V jejich případě je trh negativně naladěn od výsledkového zklamání loni v říjnu. Titul ztratil přes 8 % poté, co upustil od pětiletého plánu na zvýšení zisku. Hodně se toho napsalo o více než miliardové ztrátě velkého akcionáře firmy Warrena Buffetta. Podle Hickeyho akcie nalezly podporu na 150 USD a skýtají možnost příjemného překvapení. "Všechny špatné zprávy od IBM jsme již pravděpodobně slyšeli," míní. Ze 30 analytiků, kteří IBM sledují, jich jen 5 drží na akcie firmy nákupní doporučení.

Druhým Hickeyho tipem je průmyslový sektor jako celek reprezentovaný burzovně obchodovaným fondem s tickerem XLI. Podle analytika nebyly výhledy pro tento sektor tak výrazně sníženy od druhého čtvrtletí 2012. "Ve třech výsledkových sezónách, před kterými byly revize ještě negativnější, se akcie v odvětví průmyslu posunuly vždy výše, a to o 5,3-9,4 %," upřesňuje Hickey.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama