Světová ekonomika má nabito. Podaří se jí po opatrném prvním kvartálu vystřelit výše?

| redakce

Ekonomové z JPMorgan a Capital Economics očekávají opětovné zlepšení produkce po nečekaně pomalém prvním kvartálu. Takovýto sezónní vývoj by přitom nenastal poprvé.

Od roku 2010 světový hospodářský růst v prvním čtvrtletí dosahoval v průměru 2,8 %, celoročním růst dosahoval 3 %. Letos dosáhla expanze v prvním čtvrtletí jen 1,7 %, téměř procentní bod pod odhadem banky z počátku roku a o mnoho níže ve srovnání s 3,1 % z druhé poloviny roku 2014.

"Předpovídáme zotavení ekonomického růstu ve druhém kvartálu ze zklamání od začátku roku. USA by měly být v oživení lídrem," prohlásil Bruce Kasman, hlavní ekonom JPMorgan. Pro aktuální kvartál předpovídá růst o 3 % a pro následující čtvrtletí 3,3 %.

Blýská se na lepší časy?

Andrew Kenningham, ekonom z Capital Economics, poukazuje na průzkumy podnikatelského sentimentu, které reflektují sílu světové ekonomiky. Globální index nákupních manažerů se například udržel v březnu v expanzi a vzrostl na 54,8 bodu z únorových 53,9 bodu.

V USA ale v březnu vzniklo nejméně pracovních míst od prosince 2013 a maloobchodní tržby a objednávky kapitálového zboží ukazují na slabý první kvartál. Proto očekává JPMorgan růst amerického HDP jen o 0,6 %.

Stephen Jen, zakladatel hedgeového fondu SLJ Macro Partners, napsal na začátku dubna klientům, že slabost americké ekonomiky zapříčinila studená zima a že se růst zaměstnanosti a mezd brzy zrychlí. "Slabá americká data z posledních týdnů je potřeba ignorovat," tvrdí Jen.

Novinkou je, že eurozóna možná nebude takovou brzdou globální expanze. Tým JPMorgan předpovídá pro uplynulý kvartál růst o 2,3 % po 2 % v posledních třech měsících. Program nákupů dluhopisů ECB znamená pro trhy vzpruhu. I ve fiskální politice a úvěrové aktivitě dochází ke zlepšení. Pomáhají také slabé euro a levná ropa. JPMorgan a Capital Economics sázejí na to, že i přes horší data z úvodu roku dokáže světový růst udržet tempo 2,7 %.

"Je jasné, že v prvním kvartálu došlo k prudkému zpomalení světového růstu," napsal Kenningham klientům. "Lze však očekávat, že se ekonomická aktivita odrazí výše."

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama