Klíčová ekonomická témata současnosti a hrst investičních tipů, na nichž ve druhém čtvrtletí máte vydělat

| redakce

Světová ekonomika zpomaluje a inflace je tak nízká, že s ní bojují nejmocnější tiskařské stroje světa. Americká investiční banka Morgan Stanley doporučuje sledovat tři hlavní témata a její evropská kolegyně Saxo Bank ukazuje, jak na nich v dalších měsících vydělat.

"S tím, jak zpomaluje globální růst ekonomiky, se hlavní makroekonomická debata opět stáčí k tématu růstu a schopnosti tvůrců politik zareagovat na nečekaně nízkou inflaci," píší ekonomové z Morgan Stanley. Vyspělé trhy se přitom potýkají s jinými problémy než trhy rozvíjející se, takže i reakce politiků a centrálních bank jsou rozdílné.

3 dominantní témata podle Morgan Stanley

Růst: "Po zohlednění slabého prvního kvartálu snižujeme svůj výhled růstu světového HDP v letošním roce na 3,4 % z 3,5 %. Mělo by ale dojít k opětovnému zrychlení růstu ve 2Q2015, když odezní dočasná rizika v USA a v Japonsku a eurozóně začnou být v reálné ekonomice patrné dopady uvolněné měnové politiky a strukturálních reforem. Výhled pro rozvíjející se země je stále opatrný, řada těchto trhů je totiž stále ve fázi přechodu na nové a udržitelné růstové modely."

Inflace: "Deflační tlaky ve vyspělých ekonomikách by měly být jen přechodné. Mzdy začínají růst a i další indikátory jdou proti celkové nízké inflaci, za kterou je z velké části propad cen ropy. Indexy spotřebitelských cen ve vyspělém světě by tak v dalších kvartálech měly zamířit k inflačním cílům centrálních bank. Na mladých trzích, mnohdy založených na exportu komodit, je samozřejmě situace výrazně odlišná."

Centrální banky: "Tvůrci měnové politiky se snaží bojovat s nízkou inflací. Více než 15 centrálních bank, včetně té čínské a evropské, letos uvolnilo měnovou politiku. V Japonsku a eurozóně budou probíhat masivní odkupy cenných papírů, v Británii a USA pak centrální banky budou vyčkávat s normalizací politiky. Od mladých ekonomik lze očekávat spíše uvolňování měnových podmínek."

Morgan Stanley ve svém výhledu na druhé čtvrtletí nezapomíná ani na vyjmenování hlavních rizik, která mohou ovlivnit vývoj ekonomiky očekávaný na základě výše uvedených určujících témat. Těmito riziky jsou dřívější než očekávaný růst úrokových sazeb v USA a s ním spojené posilování dolaru a růst výnosů dluhopisů (s dopady na trhy rizikových aktiv a mladé trhy), politické neshody v Evropě, které mohou stále ještě vyústit i v odchod některých zemí z EU nebo eurozóny (volby ve Spojeném království, Grexit), výrazná korekce na čínském realitním trhu a zpomalení tempa reforem v rozvíjejících se zemích. Zklamáním se může stát i míra růstu mezd a osobní spotřeby ve vyspělém světě.

Na čem vydělat ve druhém čtvrtletí

Následují výhledy a konkrétní tipy z dílny Saxo Bank (vložené obrázky doporučujeme pro lepší čitelnost otevřít v nové kartě nebo záložce prohlížeče). Ta mimochodem pro rok 2015 očekává růst ekonomiky eurozóny o 1,5 %, USA o 3 % a Číny o 6,7 %.

HDP v letech 2014-2016

Ekonomika

Celkový počet velkých "rizikových" událostí z prvního čtvrtletí (Švýcarská národní banka zrušila limit pro kurz franku vůči euru, ECB zahájila QE, FOMC váhal, Grexit byl opět na scéně) pravděpodobně v dalších třech měsících překonán nebude, ale pár potenciálních problémů na obzoru je. Řekové se mohou opět ocitnout v úzkých na konci června, kdy bude potřeba dosáhnout nové dohody, do té doby navíc Řecko musí splatit celkem velké peníze z dosavadních půjček, což vytváří velice výhodnou vyjednávací pozici pro věřitele. "Nicméně zastávám nadále názor, že nakonec dojde k uzavření dlouhodobé dohody," píše Mads Koefoed, makroekonomický stratég ze Saxo Bank. Další důležitou evropskou událostí budou květnové všeobecné volby ve Spojeném království.

V USA se FOMC připravuje na první zvýšení sazeb od roku 2004. S největší pravděpodobností k němu dojde v červnu nebo v září. Pozitivní údaje z trhu práce hovoří pro červen, pokračující stagnace cenové hladiny možná přiměje výbor vyčkat. Inflační tlaky by klidně mohly být tlumeny až do druhé poloviny roku, objevují se již ale některé náznaky jejich působení, například rozhodnutí Wal-Martu zvýšit mzdy. Nicméně oblíbený ukazatel inflace FOMC (PCE) skomírá v blízkosti 1 % a s přibližujícím se termínem se červnové navýšení zdá stále méně pravděpodobné.

SAXO TIP 3
SAXO TIP 4
  • 1
  • 2
reklama
reklama