Short za 9 bilionů USD může dolar vystřelit ještě výše

| redakce

Investoři spekulující o tom, že se posilování amerického dolaru blíží ke konci, přehlížejí fakta. Ta dokazují, že rally americké měny hned tak neskončí. Parita eura vůči dolaru podle všeho nebude konečná!

Podle Stephena Jena, investora a bývalého ekonoma Mezinárodního měnového fondu, čeká americký dolar další posilování vůči jednotné evropské měně. "Pod povrchem měnových trhů se hromadí zadržovaná poptávka po dolaru, která hrozí explozí," varuje Jen.

Jak upozorňuje Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS), dolarové dluhy věřitelů mimo USA, z nichž většina je splatná v následujících několika letech, dosahují rekordních 9 bilionů dolarů. K tomu se podle Jena přidává obnovený zájem centrálních bank o dolar. Podíl americké měny na celkovém objemu světových rezerv se za deset let do roku 2011 smrskl o 13 procentních bodů na rekordní minimum 60 %. Od tohoto dna se již ovšem dolar odrazil, aktuálně činí podíl rezerv centrálních bank v dolaru na celkovém objemu asi 63 %.

Divergence politik centrálních bank

"Shorty na eurodolar budou americkou měnu podporovat v dalším posilování," říká Jen, který odhaduje, že se dolar k euru během následujících tří měsíců dostane až na 0,96 EUR/USD. "Posilování dolaru není jen o cyklických faktorech. Konsolidace, kterou na tomto měnovém páru vidíme, je jen dočasná."

Světoví stratégové se shodují, že americký dolar v páru k euru podporují vyhlídky na růst sazeb ve Spojených státech a proti euru působící uvolňování měnové politiky v Evropě. Dolarový index, který měří výkon amerického dolaru proti deseti hlavním světovým měnám včetně eura a jenu, od poloviny loňského roku přidal téměř 25 %, i když v posledních dnech se jeho růst zdánlivě zastavil.

Vývoj dolarového indexu (červenec 2014 - duben 2015)
Vývoj dolarového indexu (červenec 2014 - duben 2015)Zdroj: Bloomberg

Stephen Jen navíc není jediný, kdo si myslí, že bude posilování americké měny pokračovat. Chris Turner, šéf měnových strategií v ING Groep, očekává dosažení parity eura vůči dolaru v polovině letošního roku. Americkou měnu by podle Turnera měly mimo jiné podpořit i rekordně nízké až záporné výnosy bezpečných vládních dluhopisů některých evropských zemí.

"Rozdílné směřování politik centrálních bank v Americe a Evropě bude hrát v dalším vývoji zásadní roli," upozorňuje Adrian Lee, investiční ředitel Adrian Lee & Partners. "Když se mě zeptáte, jak bude za rok vypadat naše investiční strategie, mohu jednoznačně říci, že bude kalkulovat s eurem za méně než jeden dolar."

Solidní výkon americké ekonomiky

Lee dodává, že posilování americké měny bude pokračovat i vlivem snižujícího se deficitu běžného účtu Spojených států. Ke snižování schodku přispívá zejména růst těžby ropy z břidličných ložisek, který nejenže snižuje objem dovozu suroviny do USA, ale také stlačuje ceny ropy na světových trzích, a tedy i hodnotu černého zlata dováženého do Spojených států.

Stephen Jen souhlasí, že faktorů podporujících posilování dolaru je a bude více, zásadní podle něj nicméně zůstane růst objemu světového dluhu denominovaného v americké měně. Ještě v roce 2008 činil globální dluh denominovaný v americkém dolaru "pouze" zhruba 6 bilionů USD. Od té doby se zvýšil zhruba o 3 biliony dolarů, a to hlavně díky pádu úrokových sazeb v USA na technickou nulu.

Bondy denominované v dolarech v posledních letech vydaly i ruský plynárenský obr Gazprom, španělská telekomunikační společnost Telefónica či největší světová ocelárna ArcelorMittal. Pozadu nezůstávají ani celé státy, mezi přední evropské dolarové dlužníky patří se závazky za zhruba 100 miliard dolarů Francie a Švédsko. "Po několika letech dolarového šílenství se přibližuje okamžik, kdy budou muset dlužníci začít splácet to, co si dosud půjčili. To výrazně zvýší poptávku po dolaru, který tak bude oproti euru ještě dražší než nyní," shrnuje očekávaný vývoj Jen.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama