ČEZ, Fortuna, O2 Czech Republic: Jaký kvartál mají za sebou významné firmy z pražské burzy?

| Roman Chlupatý

V Americe je první výsledková sezóna roku v plném proudu, v Česku se na ni trh teprve připravuje. Na co se mohou investoři těšit v první letošní várce údajů z pražské burzy? Nejzajímavější nebudou samotná čísla, ale vývoj dlouhodobých trendů, myslí si analytik Petr Hlinomaz z BH Securities. A nabízí ochutnávku toho, co vyhlíží on sám.

ČEZ (držet): V centru pozornosti budou dividenda a jednorázové položky. Firma nepřekvapí

Na úrovni čísel nečekáme velká překvapení. Zima byla teplá, ale ne jako ta předloňská. Realizační ceny elektřiny, kterou firma prodává, byly o něco nižší. V součtu to vychází tak, že by výsledky mohly být zhruba jako loni, možná o něco lepší. Nečeká se změna výhledu na rok 2015, na to je brzy. Firma úrovní tohoto výhledu v roce 2014 pozitivně překvapila a nyní se čeká jeho potvrzení. Hodně sledované budou jednorázové položky, protože v rozvaze ČEZ je určitý polštář spojený se soudními spory a s Balkánem.

Informace, která zazní a která asi bude investory zajímat nejvíce, bude výše dividendy ze zisku za rok 2014. V tomto bodě existuje jisté vnitřní pnutí. Výsledky za loňský rok nahrávají dividendě kolem 35 korun na akcii, nicméně mnozí analytici a investoři považují za "jistotu" 40 korun. Uvidíme, jak to dopadne, každopádně i 35 korun znamená slušný dividendový výnos, který by nakonec trh asi kvitoval s povděkem.

Akcie ČEZ bych nyní držel. Naše cílová cena, stanovená už před nějakou dobou, je něco přes 600 korun. Uvidíme, zda akcie uhájí hladinu 600 korun i po výplatě dividendy. V delším výhledu to podle mě zvládne.

reklama
reklama