Lidé si půjčují, když se mají nejlépe (a další bolestivá ponaučení z krize)

| redakce

Dean Mathey byl úspěšným investorem a působil jako šéf investiční komise Princetonu od 20. do 40. let. Vydal knihu nazvanou "Fifty Years of Wall Street", která zahrnuje i devět lekcí, jež nabídla Velká deprese. Jeho komentáře jsou dnes snad ještě výstižnější než v době vydání knihy.

Matheyho poznatky o investičních cyklech zůstávají dodnes platné. Trnem v oku mu byly hlavně dluhy. Jeho slova jste mohli najít i v později vydané knize "The Investor's Anthology" Charlese Ellise.

  1. Každých 7-10 let přijde období přehnaného spekulování, které vrcholí vážnou panikou nebo depresí. V té jsou dlužníci ve velké nevýhodě a ti, kdo disponují hotovosti, skutečnými králi.
  2. Extrémní situace netrvají dlouho, i když mají svůj důvod. Žádný žebřík nedosáhne až do nebe. Žijeme možná v nové éře, ale platí pro nás stále stejné zákony.
  3. Vyhněte se závazkům, zejména těm odloženým. Jsou mnohem zákeřnější. Vrátí se jako bumerang v době, kdy jsou nejméně vítány.
  4. V roce 1920 a 1929 velcí hráči na trhu tvrdili, že je vše v pořádku. Tato scéna ale nemusí být připravena na nečekané. Panika přichází, když lídři ztratí cestu. Na Wall Street se periodicky vrací.
  5. Nikdy si nepůjčujte bez prověření své schopnosti splácet i v tom nejhorším scénáři dalšího vývoje.
  6. Je fajn být optimista, ale vždy buďte připraveni na nejhorší.
  7. Vyvarujte se rad ohledně nákupů akcií a dalších aktiv.
  8. Lidé si půjčují peníze v dobrých časech a splácejí je v těch špatných. To je přesný opak toho, jak by to mělo být.
  9. Veřejnost je stejně slepá jak v identifikaci dna deprese, tak vrcholu boomu. Neexistuje žebřík do nebe, ale do pekla vede cest nespočet.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

reklama
reklama