Návštěva Číny, která tlumí optimismus ekonomů

| redakce

Čína dlouho platila za rodící se perlu světové ekonomiky. Země za kamennou zdí vykazovala tempo hospodářské expanze, o kterém se jiným státům ani nesnilo. V poslední době se nicméně nad největším asijským trhem stahují mračna.

"Čínský trh s ocelí, který je považován za barometr stavu čínské ekonomiky, je v mnohem horší kondici, než si kdokoli dokáže jen představit," upozorňuje Kenneth Hoffman, analytik ze zpravodajské agentury Bloomberg. Hoffman se nedávno vrátil z týdenní cesty po Číně, během které se setkal s představiteli významných čínských firem, obchodníky a analytiky. Co ho tak šokovalo? "Opuštěné jeřáby a nedokončené stavební projekty prakticky ve všech velkých městech, to byl opravdu nehezký obrázek."

Index China Steel Profitability sestavovaný agenturou Bloomberg se v březnu sotva zvýšil, a od začátku dubna dokonce klesá. Po oslavách čínského nového roku přitom poptávka po oceli tradičně prudce roste. Loni se spotřeba oceli snížila o 4 % a letos zatím od začátku roku klesá téměř o 3,5 %.

Pokles aktivity producentů a zpracovatelů oceli i dalších kovů je kromě jiného spojen i s propadem cen komodit na světových trzích. Velkým příběhem je aktuálně také vývoj cen železné rudy, které od začátku roku 2013 spadly ze 160 až k 50 dolarům za tunu.

Boje za čistší ovzduší

"Čínská poptávka po oceli se řítí dolů," říká komoditní analytik. Zájem o strategickou komoditu podle Hoffmana sráží především omezování ambiciózních infrastrukturních projektů čínské vlády spojené s jejími snahami transformovat zemi v ekonomiku taženou domácí spotřebou, ne jen investicemi na dluh. Vzpruhou by nicméně pro ocel i celé stavebnictví mohla být vznikající Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB).

Čínský průmysl stahují i snahy čínské vlády klást větší důraz na životní prostředí a bojovat proti znečišťování ovzduší. Meziroční tempo růstu průmyslové výroby v Číně kleslo od začátku roku 2010 z více než 19 % až na současných méně než 6 %. O tom, že není vše v naprostém pořádku, svědčí také vývoj hrubého domácího produktu největší asijské ekonomiky. Růst HDP Číny loni zpomalil na 7,4 %, což bylo nejpomalejší tempo expanze za 24 let. Pro letošní rok navíc ekonomové i čínská vláda čekají další zpomalení ekonomické expanze na 7 %. Jen pro srovnání, ani ne před deseti lety čínská ekonomika rostla dvojnásobným tempem.

"Existují obavy, že se před tím, než se čínský ocelářský průmysl vzpamatuje, podíváme ještě níže," varuje Hoffman. "Situace je tak špatná, jak naznačují ekonomická data, ne-li ještě horší."

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama