Podivný problém současné bizarní ekonomiky: Máme moc peněz

| redakce

Být bez peněz je katastrofa, mít ale peněz až příliš je snad ještě horší. A hodně peněz je přesně to, čím v současnosti trpí světová ekonomika.

Tiskárny americké centrální banky měly ještě donedávna co dělat, aby na trh stíhaly na objednávku Fedu v rámci kvantitativního uvolňování posílat balíky nově "vydaných" dolarů. Fed sice s "tištěním peněz" loni v říjnu skončil, na jeho místo ale nastoupily další instituce. Japonská centrální banka je v boji proti deflaci, který vede mimo jiné taktéž masivním tištěním nových peněz, teprve v polovině maratónské tratě a Evropská centrální banka rozjela rotačky v tiskárnách jen před pár týdny.

Vývoj bilancí světových centrálních bank
Vývoj bilancí světových centrálních bank

Spojeným státům podle všeho kvantitativní uvolňování pomohlo. Americká ekonomika je zhruba sedm let po začátku finanční krize v solidní kondici. Inflace je sice stále na extrémně nízkých úrovních, to je ale do značné míry způsobeno prudkým poklesem cen ropy, jenž je důsledkem rozvoje levné těžby suroviny z amerických břidličných ložisek. Také v případě Japonska, které vytáhlo do boje proti drtivé deflaci, jsou při troše snahy vidět pokroky a i ECB zatím může své kroky hodnotit převážně mírně pozitivně.

To, co je na jednu stranu pro světovou ekonomiku spásou, je ale na druhou stranu také pořádně těžkým balvanem. Úrokové sazby, které ukazují, jak velkou část jistiny musí dlužník zaplatit, aby od věřitele získal potřebnou půjčku, lze považovat za měřítko ceny peněz. Jak přitom ukazuje vývoj posledních měsíců a let, tímto způsobem vyjádřená cena peněz se řítí dolů.

Výnosy 10letých vládních dluhopisů
Výnosy 10letých vládních dluhopisů

V některých případech jsou dokonce úroky nižší než nízké, jelikož se propadly pod nulu. Švýcarsko se mimo jiné minulý týden stalo historicky první zemí na světě, které se na trhu podařilo upsat 10leté vládní dluhopisy se záporným výnosem. Investoři, kteří se rozhodli Švýcarsku půjčit, tak za deset let nedostanou zpět ani celou částku, kterou do švýcarské státní kasy poslali. Záporné výnosy k vidění i u některých dluhopisů Německa, Dánska, Francie či Švédska.

Výnosy 5letých vládních dluhopisů
Výnosy 5letých vládních dluhopisů

Úrokové sazby jsou samozřejmě jen jedním z mnoha měřítek ceny peněz. Dobře ovšem vystihují současný stav, který je příznačný vysokou nabídkou peněz na trhu. Investoři podle všeho neprojevují příliš velký zájem investovat do světové ekonomiky. Čínský HDP sice roste o 7 %, tempo expanze ale klesá, Evropa vpřed neběží, spíše se jen plíží, Brazílie vypadá příšerně, Rusko se začíná vymykat měřítkům a ani od Japonska nikdo nečeká zázraky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama