S čím má Fed opravdu problém při zvyšování sazeb

| redakce

Na americkém trhu to skřípe, ať jde o neochotu bank zavázat se k nákupu a prodeji dluhopisů, nebo třeba nedostatek cenných papírů na zajištění krátkodobých peněžních trhů. Fed se v příštích měsících chystá na zvýšení úrokových sazeb. Otázkou je, jak dobře přitom zvládne proces tvorby úvěrů. Možná tím také riskuje finanční otřes.

Situace nahrává tomu, že investoři nakonec vsadí na velkou ztrátu. Ve vzduchu totiž stále visí obava, že na trhu pro ně neexistuje dostatek stálé nabídky a poptávky k rychlým přesunům z nebo do větších pozic. K tomu FOMC vytváří nejistotu ohledně načasování prvního zvýšení sazeb za posledních osm let. Rizika, která by mohla banky a investiční manažery dále odrazovat od vypuštění peněz na trh, jsou tedy značná.

"Zdá se, že je zde rozpor mezi nízkou likviditou na trzích vyžadující stále větší předvídatelnost a Fedem čekajícím na větší flexibilitu," připomíná ekonom z Deutsche Bank Torsten Sløk. Nedostatek likvidity by mohl vést k těkavé reakci na trzích s pevně úročenými aktivy. Investoři by totiž měnili pozice, ať by FOMC učinil jakýkoli krok.

V současnosti obchodníky (kteří se zaváží k nákupu, prodeji a držení dluhopisových portfolií, aby je peněžní manažeři mohli snadno zobchodovat na sekundárním trhu) zajímají v první řadě státní cenné papíry a korporátní dluhopisy. To je selhání měnové politiky, protože cílem Fedu v uplynulých šesti letech, během kterých držel sazby blízko nuly a nakoupil aktiva za biliony dolarů, nebyla sázka na jistotu, ale naopak podpora riskování na úvěrovém trhu.

Důvod tohoto stavu?

Řada bankéřů z Wall Street to dává za vinu přísnějším pravidlům, která byla po krizi zavedena. Jenže ta byla zavedena právě kvůli tomu, aby bylo zabráněno nadměrnému riskování, které ke krizi vedlo. Tradiční obchodníky od poskytování likvidnějších (a tím i méně výnosných) aktiv zřejmě odradila také konkurence firem zaměřených na vysokorychlostní obchodování (HFT).

A pak je tu politika centrální banky sama o sobě - ačkoli poslední program kvantitativního uvolňování skončil v říjnu, Fed nadále nakupuje vládní cenné papíry, aby udržel rozvahu stabilní, tedy aby ji doplnil o cenné papíry, které dojdou do splatnosti.

Ideálním řešením by mohla být podpora decentralizované likvidity vytvořená efektivním peer-to-peer trhem. Zde by manažeři fondů mohli obchodovat přímo, bez zprostředkovatelů. Na podobné zlepšováky ale bohužel Fedu nezbývá čas. Pokud si letos bude ekonomická situace žádat navýšení úrokových sazeb, bude se muset jednoduše vypořádat se stávajícím nefunkčním modelem.

Zdroj: MoneyBeat

reklama
reklama