6 hřebíků do finanční rakve

| redakce

Občas se toho více naučíme ze svých chyb než z úspěchů. Mary Huntová, zakladatelka portálu Debt-Proof Living a autorka knih o finančním plánování, sesbírala nejčastější chyby, kterých se lidé při zacházení se svými penězi dopouštějí. Následujících šest prohřešků patří mezi ně.

1. Nepořádek v účtech

Používáte při placení v obchodě kreditní kartu? Platíte nájem nebo účty za telefon a internet každý měsíc jednorázovými platebními příkazy? Pak si dejte pozor, abyste se do problémů nedostali jen kvůli chvilce nepozornosti nebo roztržitosti. Kreditní karty jsou skvělé, ale jen do doby, než "vypůjčené" peníze zapomenete vrátit v bezúročném období. Stejně tak si vždy ověřte, zda jste opravdu zaplatili všechny účty, které vám přistály v poštovní nebo e-mailové schránce. Některé společnosti se ani neobtěžují na neuhrazenou fakturu upozornit a rovnou zákazníkům napaří tučné penále.

2. Život nad poměry

Ani to, že si lidé kolem vás dopřávají třeba čtyři dovolené za rok, ještě neznamená, že byste i vy měli začít balit kufry a hledat v katalozích cestovních kanceláří, kam vyrazíte na jaře, v létě, na podzim a samozřejmě také v zimě. Mějte přehled o tom, kolik vyděláváte a utrácíte, a vždy udržujte finance v rovnováze, nebo ještě lépe v přebytku. Jakmile jsou vaše výdaje vyšší než příjmy, máte problém. A zapomeňte na to, že vás spasí půjčka – to je cesta do pekla.

3. Vytloukání klínu klínem

Peníze na účtu důchodového spoření jsou určeny na pokrytí vašich budoucích výdajů, a ne na zaplacení letošní dovolené nebo nákup nového auta. Ujasněte si své finanční priority a nikdy nesklouzněte k tomu, abyste peníze určené na vlastní bydlení či doplnění důchodu utratili za něco jiného.

4. Život tady a teď

Velká část lidí žije přítomností a neuvažuje nad tím, co bude za měsíc, za rok nebo za deset let. Finanční plánování by přitom mělo být samozřejmou součástí života každého člověka. Sedněte si s čistým listem papíru a načrtněte si, kde byste chtěli po finanční stránce být za rok, pět, deset, dvacet a čtyřicet let. Pokud před sebou budete mít jasný cíl, bude se vám daleko lépe dařit mít finance pod kontrolou.

5. Placení účtů za děti

Je samozřejmě skvělé, pokud své děti rodiče na vysoké škole v začátcích podporují a platí jim bydlení a nezbytné výdaje. Čeho je ale moc, toho je příliš. Pro studenty na vysoké škole by mělo být samozřejmostí hledat si práci a postupně stále větší procento svých výdajů pokrývat svými příjmy. Pokud navíc rodiče své potomky naučí, že stačí jen přijít a natáhnout ruku, škodí jim do budoucna mnohem více, než kdyby je nechali nabít si nos, aby pochopili, že nic není zadarmo.

6. Odkládání příprav na budoucnost

Klidně se utěšujte, že na důchod zrovna teď nespoříte, protože nemáte peněz nazbyt. Pokud ale stejnou výmluvu používáte stále dokola již několik let, není možná problém ve výši vašeho platu, ale v ochotě odříci si některá potěšení a trochu se uskromnit. Odkládání spoření či vytváření rezervního fondu lze přirovnat k vyhazování peněz oknem. Čas je totiž veličina, která hraje vždy proti vám.

Zdroj: debtproofliving.com

reklama
reklama