Doženeme někdy Západ? Investování v Česku stále neodložilo dudlík

| redakce

Již podruhé si Česká republika 19. dubna připomene Světový den investičních fondů. Čtvrt století volného trhu u nás přitom stále nenechalo zapomenout na řadu mýtů o investování. Mezi ty nejčastější patří obavy z krachu či tunelování fondů. Češi se tak, mírně řečeno, na trh stále nehrnou.

Pouze každý desátý Čech považuje investiční fondy za bezpečný a regulovaný nástroj. 11 % z nás si mylně myslí, že fondy podléhají zákonnému pojištění vkladů, třetina se stále ještě bojí krachů či tunelů. Zbytek si myslí, že záleží na konkrétním fondu, nebo zcela tápe.

Průzkum Partners podílové fondy ČR 1

"Faktem je, že existují lepší a horší fondy z hlediska kvality správy. Stejně tak je pravda, že existují fondy zaměřené na exotická odvětví či regiony, v jejichž případě se lze spálit, pokud investor zapomene na rozumnou diverzifikaci. Obavy z tunelů jsou ovšem zcela liché. Ochrana podílníků ve fondech je u nás na evropské úrovni a kolektivní investování svoji bezpečnost prokázalo i během finanční krize," vysvětluje analytik z Partners Aleš Tůma. "Otázka ‚A co když to zkrachuje?‘ je častá a asi se lidem nelze divit, že se bojí. Správci fondů i poradci jim musejí vysvětlit, že v diverzifikovaném fondu něco takového nehrozí; to by museli naráz zkrachovat všichni emitenti v portfoliu. Běžné fondy na rozdíl od bank neinvestují vypůjčené peníze, takže ani nemají jak zbankrotovat."

Nemovitosti versus podílové fondy

Že jsou Češi konzervativní investoři, je známá věc. Proto nepřekvapí, že na dotaz, kterou investici považují za nejlepší, tedy takovou, která v čase uchová hodnotu vložených peněz, zabezpečí je do budoucna a mají k ní důvěru, označilo 53 % respondentů aktuálního průzkumu nemovitost. Jen 11 % by se spolehlo na podílové fondy.

Průzkum Partners podílové fondy ČR 2

"V podskupině těch, kteří již mají nějakou zkušenost s investováním, jsou na tom fondy lépe, věří jim 30 % lidí. Značná část nedůvěry vůči fondům je tedy jednoduše strach z neznámého," vyvozuje Aleš Tůma. "Nic proti investování do nemovitostí, ale vše má své výhody a nevýhody. Pokud máte likvidních například 10 milionů, můžete si pořídit několik nájemních bytů a stát se rentiérem. Ale pro běžného drobného investora s dostupnými prostředky v řádu stovek či tisíců korun měsíčně jsou fondy vhodnější volbou."

Místo kartonu cigaret pravidelná investice

Češi všeobecně mají malé zkušenosti s investováním, i když se již více než čtvrt století pohybují na volném trhu.

Průzkum Partners podílové fondy ČR 3

Na malou zkušenost s investováním poukazuje i to, že podstatná část lidí neví, že jsou podílové fondy dostupné v podstatě každému. Téměř 40 % dotázaných si myslí, že potřebná částka k investování jsou desítky či stovky tisíc, případně tuto částku neumí odhadnout (neví).

Průzkum Partners podílové fondy ČR 4

"Ano, větší investoři mají větší možnosti. Pokud si na to netroufají sami, mohou se poradit s odborníkem. Ale platí, že investovat je možné i obnos srovnatelný s cenou několika krabiček cigaret nebo lahví průměrného vína. Přitom podle statistik ministerstva financí se u nás každý rok mnohonásobně více peněz prosází, propije a prokouří, než proinvestuje."


Informace o průzkumu: Byl realizován formou on-line dotazování aplikací Instant Research od Ipsos pro společnost Partners v březnu 2015. Odpovídal reprezentativní vzorek 1 010 obyvatel ČR ve věku 18 až 65 let (dle věku, pohlaví, vzdělání, příjmů a kraje).

Zdroj: Partners

reklama
reklama