Největší mediální mýty o ropě

| redakce

Těžba ropy není žádné mystérium. Mnohá tajemství, jimiž se zdá být zahalena, lze celkem snadno rozkrýt. Pokud ovšem nezačnou mlžit média. Jaká je budoucnost ropného odvětví, k jakým trendům v něm skutečně dochází a jaký by to mělo mít dlouhodobě dopad na ceny ropy?

1. Goldman Sachs ví, která bije

Tato banka by neměla být tak často v souvislosti s výhledy cen ropy citována. Notoricky se mýlí při předpovídání vrcholu a dna trhu, umí leda naskočit do rozjetého vlaku nebo přitopit pod kotlem. Předpovídá podle zpětného zrcátka a v odhadech tržních výkyvů přehání. V červenci, kdy byla cena ropy WTI na vrcholu, volali její analytici po ještě větším růstu, a to i přes silný dolar a přebytek nabídky. Když se na trhu naopak začalo v lednu formovat dno (a v březnu byly úrovně opět otestovány), odhadovali ještě větší poklesy. A pak tu je zkušenost z roku 2008 - pamatujete si sázky na ropu za 200 USD za barel od Goldman Sachs a Morgan Stanley? Bylo to těsně před tím, než její ceny spadly k 40 USD.

2. Neproduktivní vrty zastavují výrobu jako první

Výrok je to trochu zavádějící, protože všechny vrty jsou produktivní. Některé jsou jen o trochu efektivnější. Třeba Flex 4 a Flex 5 společnosti Helmerich & Payne (H&P) jsou vyřazovány z provozu stejně rychle jako méně efektivní vrty, které jsou sice náročnější na pracovní sílu, ale zase z nich není těžba tak drahá. Jen se projeďte přes ropné pole H&P v Oděse - je plné vrtných souprav Flex 4, které jsou obrovské, takže by bylo velmi nákladné je přemisťovat zpět do Texasu. Vrty, které jsou provozovány v oblastech, kde nemohou být odstaveny, pokračují v produkci.

3. Nabídka roste díky inovacím ve frakování

Proces frakování se zdokonaluje v rozbíjení geologických formací, k největšímu pokroku ale už došlo, hlavně v posledních dvou letech. Firmy přešly k agresivnějšímu a rychlejšímu frakování. Nové chemikálie a vývoj softwaru stály jen za zlomkem přírůstku produkce. Od července 2014, kdy byla ropa za 100 USD, se objem produkce prakticky nezměnil.

4. Frakování je efektivnější a vede k velkým úsporám

Nejdůležitějším faktorem je konkurence, která v odvětví značně vzrostla. Ještě před několika lety bylo firem na trhu pomálu. Pak ale přišel boom a servisní firmy investice předimenzovaly. Usnadnila jim to záplava levných peněz, protože banky i private equity chtěly získat svůj podíl na tomto atraktivním sektoru. Třeba takový vrt Marcellus dnes produkuje dvojnásobnou rychlostí než v roce 2012. Došlo k inovacím v designu nebo implementaci, ale největší vliv na snížení ceny frakování měla silnější konkurence.

5. Statistika počtu vrtů Baker Hughes je irelevantní

Omyl. Počet vrtů podle Baker Hughes je vždy relevantní. Vzhledem k tomu, že nabídka nekopíruje vývoj počtu vrtů, analytici ztrácejí trpělivost. Nyní spekulují, že vrty jsou již tak "vydatné", že čísla o počtu vrtů už nemají takovou vypovídací hodnotu jako dříve. V říjnu se těžilo v 1 600 vrtech, nyní je jich polovina. Pravdou je, že těžařské konglomeráty nyní upřednostňují nejproduktivnější vrty, ale samo o sobě to nezpůsobuje 50% pokles v celkovém počtu vrtů. Těžba z břidlic se podobá průmyslovému procesu více než hledání konvenčních ropných nalezišť naslepo (takzvaný wildcatting). Při průzkumech břidlicových nalezišť už není mnoho "suchých" vrtů. Mikroseismické pokroky učinily wildcattingu přítrž, protože mají k dispozici data plná starých vrtných protokolů, která mapují potenciál břidlic. Většina aktuálních projektů na vrtání břidlicových studen má proto mnohem větší šanci na dosažení ziskovosti ve srovnání s průzkumnými vrty z minulosti. A protože je břidlice nepropustná, musí se nové studny vrtat překotným tempem, aby se produkce vůbec udržela na stávající úrovni.

6. Dochází kapacita skladů

Zatím není sebemenší problém. Objemy zásob sice vzrostly, zejména v Cushingu, ten ale představuje jen 10 % amerických skladovacích kapacit. Ostatní sklady také hlásí růst, ne však tak rapidní. Důvodem je, že tradeři obchodující s fyzickými komoditami rádi uskladňují zásoby poblíž trhu. A Cushing je blízko. Dále ale pokračují dlouhé ropovody, které ho spojují s Mexickým zálivem, kde jsou sklady volnější. S teplejším počasím lze očekávat, že budou zásoby mizet.

  • 1
  • 2
reklama
reklama