Šesté nejdelší oživení ekonomiky, ale sazby stále na nule: Kdy se zlomí růst trhu a HDP v USA?

| redakce

Americká ekonomika prožívá aktuálně 69. měsíc své expanze, což dělá ze současného oživení šesté nejdelší období hospodářského růstu v USA od roku 1850. Ekonom David Rosenberg ze společnosti Gluskin Sheff je přesvědčen, že na stáří současný růst nezemře. Podle indikátorů, které Rosenberg sleduje, může naopak expanze ještě několik let pokračovat.

"Při pohledu na indikátory výrobní kapacity, měnové politiky a inflace v současnosti a ve stejných fázích oživení ekonomiky v 90. letech 20. století a na začátku století současného jsem přesvědčen, že probíhající expanze americké ekonomiky bude ještě nějaký ten pátek pokračovat," míní David Rosenberg.

V USA se již delší dobu spekuluje o zahájení normalizace úrokových sazeb ze strany Fedu. Podle ekonoma z Gluskin Sheff problémem pro ekonomiku nebude první zvýšení úroků. "Starosti o ekonomiku ani o akciovou rally si nedělám kvůli prvnímu zvýšení sazeb, ale spíše kvůli tomu poslednímu, které bude na konci cyklu zvyšování," říká Rosenberg. Právě poslední hike úroků podle něj zpravidla invertuje křivku výnosů amerických vládních dluhopisů.

Akciový trh v historii typicky za méně než rok po posledním zvýšení sazeb začal klesat a ekonomika se propadla do recese 3-4 měsíce poté. Od prvního zvýšení sazeb do nástupu recese přitom v průměru uběhly tři roky. "I kdyby tedy Fed začal zvyšovat sazby v září 2015, pokles by podle historických vzorců neměl začít dříve než v 3Q2018 a akcie by to neměly předznamenat dříve než na konci jara stejného roku," věří ekonom.

S historickými průměry a "pravidly" se to má tak, že je přesně nedodrží žádné nové období. I tak ale Rosenbergova slova ve vyostřené debatě o sazbách v USA mají své místo.

Oživení americké ekonomiky (v měsících)
Oživení americké ekonomiky (v měsících)

Zdroj: Gluskin Sheff

reklama
reklama