Zlato ČR, stříbro Rusko, bronz Kanada: Se správným modelem máte o mistrovství světa v hokeji jasno

| redakce

Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers analyzovala předpoklady jednotlivých zemí pro úspěch na mistrovství světa v hokeji, které začíná 1. května v Praze. Statistická analýza, zohledňující mimo jiné historické výsledky na šampionátech v posledních 20 letech, počty stadionů, registrovaných hokejistů, demografické a ekonomické ukazatele či průměrnou roční teplotu, favorizuje domácí Českou republiku. Stříbro by měl získat tým Ruska a bronz Kanada, která v souboji o třetí místo porazí Švédsko. Černým koněm šampionátu budou Švýcaři, kteří zatím nenaplňují svůj potenciál.

Skóre jednotlivých zemí zohledňuje nejen medailový zisk, ale jakékoli umístění na šampionátu. Model vychází z veřejně dostupných dat Mezinárodní hokejové federace (IIHF) obsahujících údaje o počtu registrovaných hráčů (mužů, žen a juniorů), registrovaných rozhodčích a stadionů v každé členské zemi.

Model výkonnosti hokejových reprezentací před MS v hokeji 2015

"Data jsme doplnili o proměnné, které podle nás ovlivňují předpoklady země pro úspěch v ledním hokeji. Zajímavé je, že ekonomické a demografické faktory jako hrubý domácí produkt nebo počet obyvatel nejsou dle modelu statisticky významné a výkonnost neovlivňují. Naopak nepřekvapí, že relevantní je průměrná roční teplota, neboť existuje předpoklad, že severně položené, a tedy chladnější země bývají úspěšnější než jižní země. Druhou statisticky významnou proměnnou je údaj, kolikrát byla daná země a pořadatelem mistrovství světa v ledním hokeji. Zde vycházíme z předpokladu, že země, kde je hokej a mistrovství světa populární, by v něm měly být také úspěšné," vysvětluje Pavel Jankech.

Citace Jankech PwC ČR o MS v hokeji 2015

Následně byl model použit pro odhadnutí bodového zisku reprezentačních mužstev tak, jak by dle získaných dat měl vypadat. Výsledkem je jednak pořadí založené na odhadované "výkonnosti" jednotlivých zemí v ledním hokeji, a jednak rozdělení zemí na dvě skupiny – země, které jsou historicky na mistrovstvích úspěšnější, než by dle zjištění PwC měly být, a země, které naopak svůj hokejový potenciál nenaplňují dostatečně, a mohou tak být černými koňmi soutěže.

Zdroj: PricewaterhouseCoopers

reklama
reklama