Burzovní kalendář (20. 4. - 24. 4. 2015)

| redakce

Akcie v Evropě i Spojených státech se v uplynulém týdnu ponořily do červených čísel. Trhy srážely obavy, že nakonec silně zadlužené Řecko bude nuceno vyhlásit bankrot, a nepřesvědčivě na investory působily i některé hospodářské výsledky amerických firem. V nadcházejícím týdnu budou trhy nadále pozorně sledovat dění kolem Řecka, pokračující výsledkovou sezónu a také některá makrodata, například německý konjunkturální index ZEW a indexy nákupních manažerů.

Ohlédnutí

Investory v uplynulém týdnu znepokojovalo zejména dění kolem Řecka, kterému již brzy dojdou finance, a proto hrozí, že země vyhlásí státní bankrot a v krajním případě také vystoupí z eurozóny. Čína po silné rally akcií z posledních týdnů uvolnila ruce spekulantům na pokles. Obchodníky nepotěšily ani čtvrtletní hospodářské výsledky některých amerických firem, které podle očekávání zatěžuje posilující dolar. Kvartální hospodářská čísla během týdne zveřejnily například General Electric, Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America, JPMorgan Chase, Johnson & Johnson či Philip Morris International. Příjemným překvapením pro investory byl obrovský zájem o chytré hodinky Apple, který firma podle svého vyjádření nebude schopna v začátcích okamžitě uspokojit.

Akcie na starém kontinentu nezachránilo ani středeční zasedání Evropské centrální banky, po jehož konci šéf banky Mario Draghi odmítl spekulace, že by ECB zvažovala dřívější konec programu kvantitativního uvolňování kvůli lepším ekonomickým datům. "Překvapuje mě, kolik pozornosti vyvolává otázka, jak program QE ukončíme. Je to, jak řekl jeden kolega, který běhá maratony, jako uběhnout kilometr a ptát se, jestli maraton doběhnete," prohlásil mimo jiné Draghi. ECB na zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které banka zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tisková konference Maria Draghiho byla na pár minut přerušena kvůli útoku ženy z publika, která zasypala šéfa banky konfetami a rozkopala mu papíry s poznámkami.

Z makrodat investoři v týdnu sledovali průmyslovou produkci v eurozóně, která v únoru podle úterních dat vzrostla více, než se čekalo. Meziměsíčně výroba vzrostla o 1,1 %, očekával se 0,4% růst po lednovém poklesu o 0,3 % (revidováno z -0,1 %). Meziročně se výroba zvýšila o 1,6 % při očekávání růstu o 0,8 % po +1,2 % v lednu.

Pozornosti trhů neušly ani údaje o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně, Spojeném království a Spojených státech. Inflace ve Spojeném království v březnu zůstala na 0 % meziročně, stejně jako v únoru. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 % (v souladu s odhady) po únorových +0,3 %. Britská inflace je v současnosti nejnižší od roku 1989, ve kterém začaly být vytvářeny srovnatelné záznamy. Podle neoficiálních odhadů je údaj možná dokonce nejnižší od roku 1960. V eurozóně v březnu pokles spotřebitelských cen zpomalil. Meziročně se ceny snížily o 0,1 % po 0,3% poklesu v únoru a meziměsíčně se ceny zvýšily o 1,1 %. Jádrová inflace v souladu s předběžnými daty zpomalila na 0,6 % z předchozích 0,7 %. V deflaci jsou země platící eurem od loňského prosince. Ve Spojených státech se pak v březnu ceny zvýšily meziměsíčně o 0,2 %, když se očekával 0,3% růst. Meziročně ceny klesly o 0,1 %, očekávala se nula, stejně jako v únoru. Jádrová inflace očištěná o ceny potravin a energií naopak mírně zrychlila na 1,8 % meziročně z 1,7 % v únoru. Inflační statistiku zveřejnilo i Německo, kde se v březnu ceny v meziročním srovnání zvýšily stejně jako v únoru o 0,3 %.

Britský index FTSE 100 v týdnu odepsal 1,35 % na 6 994,63 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,85 % na 5 143,26 bodu a německý DAX se propadl o 5,54 % na 11 688,70 bodu. Regionální STOXX Europe 600 je od začátku roku stále 18 % v plusu, přestože v uplynulém týdnu odevzdal přes dvě procenta a klesl na 403,69 bodu.

V USA byly v týdnu zveřejněny i údaje o maloobchodních tržbách a pravidelná dílčí zpráva z trhu práce. Tržby maloobchodních prodejců se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,9 %, což bylo o trochu méně, než se čekalo. Údaje z trhu práce zase ukázaly, že v týdnu do 11. dubna vzrostl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 294 tisíc, ačkoli se čekal pokles na 280 tisíc z 282 tisíc v předchozím týdnu.

Index Dow za celý uplynulý týden ztratil 1,28 % na 17 826,30 bodu, S&P 500 odepsal 0,99 % na 2 081,18 bodu a Nasdaq klesl o 1,28 % na 2 081,18 bodu. Bylo to nejhorší skóre od týdne končícího 27. března. Index Dow v pátek zažil dokonce nejhorší den od začátku letošního roku, když se zřítil o 1,54 % (279,47 bodu).

Na měnových trzích byli investoři svědky oslabení dolaru vůči euru. Americká měna k euru ztratila přes procento a půl, k japonskému jenu naopak zhruba o procento zpevnila. Dolar srážely předchozí slabé statistické údaje, které vyvolaly obavy o načasování růstu úroků v USA. Od loňského května nicméně dolar posiluje zhruba o 30 %. Výrazně, zhruba o tři procenta, k americké měně zpevnil kanadský dolar, který podpořily komentář guvernéra kanadské centrální banky Stephena Poloze a výrazný růst cen ropy.

Severomořská ropa Brent v týdnu zdražila o více než osm procent a dostala se těsně pod letošní maximum na 63,69 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI stoupla o necelých osm procent na 57,67 USD za barel. Trh s ropou podporuje konflikt v Jemenu, v němž se angažuje i Saúdská Arábie, a vzhůru jej táhnou i známky omezování těžby ve Spojených státech. Ještě výraznějšímu růstu cen ropy zabránily čtvrteční údaje, podle nichž ropný kartel OPEC v březnu zvýšil produkci ropy o 810 tisíc barelů na 30,79 milionu barelů denně.

Investoři na pražské burze v týdnu nalepili poslední chybějící dílek do tuzemské výsledkové mozaiky, když čísla za poslední loňské čtvrtletní zveřejnila rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group. VIG v loňském roce stoupl zisk před zdaněním oproti předchozím dvanácti měsícům o 46 % na 518,4 milionu eur a zisk na akcii dosáhl 2,75 eura. Pojišťovna dále uvedla, že navrhuje vyplatit dividendu 1,4 eura na akcii. Výnosy VIG se loni po vyloučení vlivu výkyvů kurzů měn zvýšily o 0,9 % na 9,146 miliardy eur. Bez vyloučení vlivu kurzových výkyvů se pojišťovně hrubé předepsané pojistné oproti předchozímu roku snížilo o 0,8 %. V letošním roce pojišťovna opět plánuje růst rychleji než celý trh, současně však uvedla, že očekává dopad nízkých úrokových sazeb na své hospodářské výsledky. "Výsledky (pojišťovnických) aktivit by tyto dopady na druhé straně měly kompenzovat, nikoli však převýšit," upozornila VIG.

"Výsledky na první pohled vypadají slabě. VIG zaúčtovala odpisy 50 milionů eur v ostatních provozních nákladech, s čímž naše odhady nepočítaly, a proto výsledky celkově zaostaly za naší předpovědí. I když návrh dividendy je povzbudivý, výhled na letošní rok působí opatrně," uvedl k číslům VIG analytik Thomas Unger z vídeňské Erste. "Odhady budeme muset i přes konzervativní výhled společnosti nastavit níže a předpokládáme, že dolů půjde i konsenzus, což bude tlačit na cenu akcií, která již je blízko naší cílové ceny."

Z dalších korporátních zpráv investory zaujalo vyjádření jednoho z ředitelů mediální firmy CME, která v ČR vlastní televizní stanici Nova a další kanály, že společnost neplánuje prodej žádných klíčových aktiv. Zklamáním bylo oznámení uhelné firmy NWR, že její produkce uhlí za první kvartál dosáhla 1,78 Mt (-20 % meziročně a -22 % mezikvartálně). Prodejní objemy byly s 1,57 Mt (-18 % meziročně a -30 % mezičtvrtletně) ještě horší. Realizovaná cena koksovatelného uhlí byla 90 eur za tunu, tedy asi 3 % pod cenou ročních kontraktů. Naopak realizovaná cena energetického uhlí dosáhla 56 eur za tunu, čili asi 8 % nad ročními kontrakty (52 eur za tunu).

Pátek byl také posledním obchodním dnem s právem na hlasování na valné hromadě telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, která se bude konat 28. dubna a na které má být dle očekávání schváleno vyčlenění infrastruktury O2 do samostatné veřejně neobchodované firmy. "Kdo bude na valné hromadě hlasovat proti rozdělení společnosti, bude mít nárok na povinný odkup ze strany této nové firmy," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. O2 zároveň v pátek vydala pozitivní profit warning. Firma upozornila, že po revizi prvních odhadů výsledků za první čtvrtletí 2015, které obdržela od analytiků, očekává, že skutečné výsledky budou nad úrovní konsenzu. Na úrovni výnosů jsou podle O2 výsledky mírně nad očekáváním, na úrovni EBITDA výrazně vyšší a čistý zisk bude překonán podstatným způsobem. Jak ale upozornil Bártek, firma neuvedla, k jakým konkrétním odhadům výsledků se profit warning vztahuje.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze mírně oslabily, index PX klesl o 0,3 % na 1 048,70 bodu. Největší růst vykázaly akcie sázkové společnosti Fortuna (+5 % na 97,90 Kč), největší pokles postihl akcie těžební společnosti NWR (-6,3 % na 0,30 Kč). Index PX-TR, do nějž se započítávají i vyplacené dividendy, ale za pět obchodních dní přidal téměř 0,8 %. V úterý se totiž na burze naposledy obchodovalo s akciemi Komerční banky s nárokem na dividendu 310 Kč na akcii ze zisku z loňského roku, na což cenné papíry banky zareagovaly ve středu poklesem o 3,72 % na 5 329 korun.

Americké akcie v pátek výrazně zlevnily a neudržely týdenní zisky. Investoři mají obavy o Řecko, nepotěšila je ani Čína a výsledky firem Americké akcie v pátek výrazně zlevnily a neudržely týdenní zisky. Investoři mají obavy o Řecko, nepotěšila je ani Čína a výsledky firem Americké akcie na závěr týdne výrazně ztratily a hlavní indexy na Wall Street odepsaly přes ... Evropské akcie v pátek poklesem zakončily nejhorší letošní týden Evropské akcie v pátek poklesem zakončily nejhorší letošní týden Evropské akcie v závěru týdne oslabily, a završily tak nejhorší týden tohoto roku kvůli obavám ... Pražská burza zakončila týden v červených číslech, dolů ji stáhly akcie ČEZ, O2 C.R. a bank Pražská burza zakončila týden v červených číslech, dolů ji stáhly akcie ČEZ, O2 C.R. a bank Index PX v pátek odepsal 0,76 % na 1 048,74 bodu.
  • 1
  • 2
reklama
reklama