10 nejlepších akcií z indexu S&P 500

| redakce

Trh v USA se od začátku roku 2015 jen kývá ze strany na stranu, takže je po prvním čtvrtletí zhruba na nule. Jde ale o "trh s akciemi", takže to by muselo být, aby se nenašly jednotlivé výkonné akcie, které podaly lepší výkon než široké indexy.

Výnosy se dokonce nemusely hledat jen v kategorii takzvaných penny stocks, které si lítají, kam chtějí, bez pádnějšího důvodu. Hvězdnou výkonnost předvedly některé velké společnosti z S&P 500 s tržní kapitalizací v řádu desítek miliard USD. A vyhlídky mají solidní i po raketovém růstu. Proč vybrané americké blue chips jen za první čtvrtletí zhodnotily o zhruba 40 %?

10. Avago Technologies

Byznys Avago sice nepůsobí tak sexy jako třeba aplikace na chytré telefony nebo sociální média, nicméně jde o výrobce polovodičů, který se soustředí na bezdrátové komunikace, optická vlákna a LED technologie. Firma dodává součástky pro iPhony. Uvedení iPhonu 6 znamenalo pro Avago silný růst. Výkonnost se mírně zhoršila s tím, jak firma svými výsledky zaostala za očekáváními taženými úspěchem iPhonu a nedávnými akvizicemi. Z historické výkonnosti lze vyčíst, že firma našla způsob, jak si zajistit pokračování úspěchu, a ne podléhat volatilitě jako ostatní malé technologické akcie během posledních několika let.

Avago Technologies
Zdroj: Bloomberg

9. Martin Marietta Materials

Jde o jednu z "nudných" akcií, které většina investorů přehlíží, dokud je na ně někdo neupozorní. Firma je jedním z největších producentů vybraných stavebních materiálů v USA. V roce 2014 provedla akvizici svého největšího konkurenta Texas Industries za 3 miliardy USD, která upevnila její tržní pozici. Optimisté říkají, že je firma na začátku mnohaletého cyklu růstu tržeb a zisků díky své dominanci a slibnému vývoji sektoru stavebnictví, který popohání ekonomické oživení USA. Pesimisté naopak poukazují na relativně vysoké P/E a slabé dividendy.

Martin Marietta Materials
Zdroj: Bloomberg

8. Vulcan Materials Company

Podobně jako Martin Marietta se i Vulcan Materials angažuje ve výrobě stavebních materiálů a mělo by jí nahrávat oživení americké ekonomiky. Vulcan provedla akvizici některých aktiv Martin Marietta v rámci antitrustového procesu v souvislosti s akvizicí Texas Industries. Na trhu je nyní duopol Vulcan a Martin Marietta. Silné zisky ve čtvrtém čtvttletí potvrdily trend zlepšujících se finančních ukazatelů a přispěly k růstovému momentu akcií Vulcan v roce 2015.

Vulcan Materials
Zdroj: Bloomberg

7. Urban Outfitters

Společnosti Urban Outfitters se v posledních letech příliš nedařilo, její akcie spadly o zhruba 40 % z maxima 45 USD v polovině roku 2013 na minimum kolem 28 USD na konci roku 2014. Před několika měsíci se však situace začala měnit. Akcie jsou nyní na historických maximech díky lepším než očekávaným výsledkům, které překvapily hlavně na úrovni tržeb.

Povzbudit investory by měl fakt, že bylo loni otevřeno 38 obchodů firmy různých značek. Hodnotu pro akcionáře navíc zvyšují zpětné odkupy. Medvědi ale varují před přílišným nadšením z údajů o růstu srovnatelných tržeb a radí na odvětví, v němž se rychle mění chování zákazníků, sázet velice obezřetně.

Urban Outfitters
Zdroj: Bloomberg

6. Mallinckrodt

Mallinckrodt je jednou z evropských akcií, která by neměla chybět na nákupním seznamu žádného investora. Firma provedla akvizici Questcor Pharmaceuticals a Cadence Pharmaceuticals. Akvizice Mallinckrodt pomohly, akcie zhodnotila o 100 % v posledních 12 měsících. Vzhledem k větru v zádech v sektoru zdravotní péče a farmacie není divu, že růst pokračuje.

Díky konsolidaci ve zdravotnictví je firma samotná vzhledem k relativně malé tržní kapitalizaci možným akvizičním cílem. Protože produkuje jak patentovaná, tak generická léčiva, může být atraktivním doplňkem pro široké spektrum farmaceutických firem.

Mallinckrodt
Zdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama