Každý býčí trh chce trochu té konspirace, i ten současný

| redakce

Robert Shiller z Yaleovy univerzity již v roce 1981 publikoval studii ohledně dopadu valuací na dlouhodobé výnosy. Je popírání jejích závěrů výsledkem konspirace?

Realita je zastírána

Shiller tvrdí, že akciové investiční riziko není konstantní, ale variabilní. Dnes je možné investorům nabídnout nástroje, které umožňují omezit riziko akciového investování o 70 %. Pomohou určit míru, do jaké je potřeba přizpůsobit akciové alokace v reakci na změny ocenění, aby byl zachován zhruba stejný rizikový profil. Škoda takové příležitosti nevyužít, že?

Jde o takzvanou "konspiraci ignorance", která nám zabraňuje porozumět Shillerovým závěrům. Převládá sociální stigma, které nutí mlčet ty, kteří by jinak mohli investory poučit ohledně rizik strategií typu "kup a drž".

Jakmile investoři přijdou na to, proč jsou býčí trhy tak škodlivé pro všechny akciové investory, pak už žádné další neuvidíme. Ceny akcií se sami zregulují ve světě, kde se budou informace, o nichž pojednává 34 let stará studie, otevřeně sdílet.

Milujeme býčí trhy

Býčí trhy jsou vnímány jako časy prosperity. Ekonomika během nich většinou zažívá boom. Penzijní konta rychle získávají na hodnotě. Každý chce investovat, a proto jde literatura o investování na dračku. Roste sledovanost portálů zaměřených na investice a voliči ve funkcích nechávají ty politiky, kteří byli u počátku býčího trhu. Jako kdyby na býčím trhu vydělávali úplně všichni.

Nebo to snad není tak úplně pravda a býčí trh má negativní dopady? A na koho případně?

Nikdo nezná skutečnou hodnotu portfolií během býčích trhů, a efektivní finanční plánování se tak stává nemožným. Půjčujeme si bilionové sumy z budoucího ekonomického růstu, což následně způsobuje recese. Býčí trhy vyvolávají medvědí trhy, které pak dlouhodobě znemožňují dosahovat slušné výnosnosti peněz. Býčí trhy způsobují bolest. Necítíme ji však během nich, ale až když skončí.

Býčí trhy nejsou v dlouhodobém horizontu tak úžasné, jak se na první pohled zdají. Pochopení této pravdy o akciovém investování nám ale znemožňuje konspirace. Není to konspirace investičních poradců, novinářů, ekonomů nebo politiků, je to konspirace všech účastníků trhu. Všichni máme rádi býčí trhy a chceme, aby pokračovaly.

Studii hovořící proti býčím trhům proto nikdo nechce ani vidět. Kritika růstu na trzích je v rámci konspirace umlčována. A bude se tak dít i po dalším krachu.

Akcie za posledních šest let vystřelily již příliš vysoko, selhání aktuálního býčího trhu může vyprodukovat velmi odlišnou reakci než jen dosavadní popírání. Konspirace ignorance by proto měla brzy skončit.

Zdroj: valuewalk.com

reklama
reklama