Proč Citigroup nevěří v dlouhodobé oživení cen ropy

| redakce

Pokud aktuální oživení na trhu s ropou ještě několik měsíců vydrží, mohly by se posléze ceny černého zlata opět dostat pod silný tlak, zní varování komoditních analytiků.

Šéf evropských analýz finanční skupiny Citigroup Seth Kleinman investory varuje, aby nelili peníze do ropných fondů, protože není pravděpodobné, že bude růst cen suroviny pokračovat. "Nyní trh působí příznivě, v následujících šesti měsících už ale bude situace méně růžová," prohlásil Kleinman ve finanční televizi CNBC.

Slabá světová poptávka a boom americké břidličné produkce jsou dva hlavní důvody poklesu cen ropy během posledních měsíců. Odolnost, s jakou se OPEC brání omezení produkce, je jen dalším hřebíčkem do rakve pro trh, který od června minulého roku ztratil polovinu hodnoty.

Ceny ropy se v posledním měsíci mírně zvedly v reakci na pokles počtu aktivních vrtů v USA. Kleinman se ale domnívá, že by vzhledem k očekávanému opětovnému růstu počtu vrtů do konce roku a velkému zlepšení produktivity neměly zůstat vysoko dlouho.

Podle Kleinmana je potřeba, aby na trhu došlo k rebalancování a ropa našla rovnovážnou cenu mezi 60 a 70 USD za barel pro severomořský Brent a 55 až 65 USD za barel pro americkou WTI.

Naproti tomu Michael Scialla, analytik ve společnosti Stifel Nicolaus, prohlásil, že i přes očekávanou zvýšenou volatilitu ropný trh vykazuje známky raného "reálného a trvalého oživení". Scialla předpovídá růst cen ropy během následujících 18 měsíců, avšak doporučuje být v rámci sektoru těžby a produkce selektivní.

"Investoři v současnosti musejí podstupovat o něco vyšší riziko, aby získali skutečnou hodnotu," řekl Scialla v CNBC. Jeho hlavní tipy zahrnují akcie Noble Energy, SM Energy a Whiting Petroleum.

Zdroj: Citigroup, CNBC

reklama
reklama